Hoppa till sidans innehåll

2018 VDM Resultat


  Resultat  VDM Stockholm 2017      
  Datum 2018-05-12-13      
  Plats Sätra IP      
  Tävlingsledare Mikael Magnusson      
  Eltid Gunnar Olausson      
  Starter lördag Roger Kkarlsson      
    Mikael Lundkvist      
  Starter söndag Roger Karlsson      
    Fredrik Jurstrand      
  Sekreteriat Erik Karlsson      
  Priser Anita Karlsson      
  Resultatredigering Mikael Magnusson      
  Väder lördag Sol, ca 24 grader      
  Väder söndag Sol ca 24 grader      
           
  Rättelser        
  Gunnar Kulleskog skall vara i M95 och inte M85      
  Marie-Louise Wahlberg -45 Tillhör Fredrikshofs IF och inte Hässelby SK  
  Redskapsvikter och häckhöjder tillagda      
  Komplettering av enstaka födelseår tillagda      
  K35 400m Madeleine Lindmark skall ha 77.90 och inte 67.90      
           
  VET 4x400 M HEAT 1     2018-05-13
1 Spårvägens FK   3.34,13    
  M40 - Lion Martinez -78 Klas Skarin -77 Hjalmar Didrikson -74 Daniel Norberg -78
2 Spårvägens FK   3.37,76    
  M45 Lag1 - Magnus Nilsson -72 Henrik Tegnér -70 Klas Tikkanen -70 Mattias Sunneborn -70
3 Spårvägens FK   4.05,60    
  M50 - Mårten Skogman -67 Carl Peter Wergens -64 Karl Dyall -67 Christian Bauer -66
4 Spårvägens FK   4.16,74    
  K35 Lag1 - Lena Axelsson -72 Jenny Åkerwall -72 Anna Björkstedt -78 Eleonore Gåvsten -79
5 Spårvägens FK   4.46,97    
  K40 - Petra Sahlgren -76 Elin Bergkvist -76 Rebecca Ringström -77 Linda Pimmeshofer -78
           
  VET 4x400 M HEAT 2      
1 Spårvägens FK   4.05,14    
  M35 - Emanuel Widmark -80 Patrick Forslund -69 Andreas Ljung -69 Benny Lundström -75
2 Spårvägens FK   4.25,98    
  M45 Lag2 - Klas Tikkanen -70 Jan Sjölund -56 Lars Hagström -55 Robert Ejermark -64
3 Spårvägens FK   4.35,05    
  K35 Lag2 - Pernilla Berg -76 Rebecca Ringström -77 Malin Liljestedt -80 Linda Pimmenshofer -78
4 Spårvägens FK   4.54,77    
  K50 - Marjo Jokela -67 Charlotta Kimby -65 Tina Trensmar -66 Ann Linder Magnusson -68
5 Spårvägens FK   5.04,58    
  K45 - Christina Tillman -68 Yvonne Wiberg -62 Katarina Löf Hagström -65 Jenny Åkervall -72
           
           
  VET 4x400 M SAMLAD LISTA      
           
1 Spårvägens FK   3.34,13    
  M40 - Lion Martinez -78 Klas Skarin -77 Hjalmar Didrikson -74 Daniel Norberg -78
2 Spårvägens FK   3.37,76    
  M45 Lag1 - Magnus Nilsson -72 Henrik Tegnér -70 Klas Tikkanen -70 Mattias Sunneborn -70
3 Spårvägens FK   4.05,14    
  M35 - Emanuel Widmark -80 Patrick Forslund -69 Andreas Ljung -69 Benny Lundström -75
4 Spårvägens FK   4.05,60    
  M50 - Mårten Skogman -67 Carl Peter Wergens -64 Karl Dyall -67 Christian Bauer -66
5 Spårvägens FK   4.16,74    
  K35 Lag1 - Lena Axelsson -72 Jenny Åkerwall -72 Anna Björkstedt -78 Eleonore Gåvsten -79
6 Spårvägens FK   4.25,98    
  M45 Lag2 - Klas Tikkanen -70 Jan Sjölund -56 Lars Hagström -55 Robert Ejermark -64
7 Spårvägens FK   4.35,05    
  K35 Lag2 - Pernilla Berg -76 Rebecca Ringström -77 Malin Liljestedt -80 Linda Pimmenshofer -78
8 Spårvägens FK   4.46,97    
  K40 - Petra Sahlgren -76 Elin Bergkvist -76 Rebecca Ringström -77 Linda Pimmeshofer -78
9 Spårvägens FK   4.54,77    
  K50 - Marjo Jokela -67 Charlotta Kimby -65 Tina Trensmar -66 Ann Linder Magnusson -68
10 Spårvägens FK   5.04,58    
  K45 - Christina Tillman -68 Yvonne Wiberg -62 Katarina Löf Hagström -65 Jenny Åkervall -72
           
  M35 5000 M       2018-05-13
1 Jens Wicksén -83 FK Studenterna 16.44,99   ( 3000m  10.03,49 )
           
  M35 KULA 7.26kg       2018-05-12
1 Hercules Lopes Ramos -79 Ösmo Nynäs FIK 9,73    
           
  M35 DISKUS 2.0kg       2018-05-13
1 Lasse Ohtamaa -80 Huddinge AIS 43,38    
2 Hercules Lopes Ramos -79 Ösmo Nynäs FIK 25,11    
           
  M35 VIKT 15.88kg       2018-05-13
1 Hercules Lopes Ramos -79 Ösmo Nynäs FIK 7,16    
           
  M40 100 M   Vind -2,9   2018-05-12
1 Henrik Arnerdal -74 Ösmo Nynäs FIK 13,29    
2 Per Sandell -76 Turebergs FK 13,33    
           
  M40 200 M   Vind -2,2   2018-05-13
1 Per Sandell -76 Turebergs FK 26.60    
2 David Åhman -77 IF Linnéa 29,41    
           
  M40 400 M       2018-05-12
1 Joakim Pihlstrand-Trulp -77 Hammarby IF 56,06    
2 Per Sandell -76 Turebergs FK 56,27    
3 Tobias Rauch -74 IFK Märsta 59,64    
4 Andrè Malm -78 Runday IF 63,01    
           
  M40 800 M       2018-05-13
1 Joakim Pihlstrand-Trulp -77 Hammarby IF 2.27,81   ( 400m  76,68 )
2 David Åhman -77 IF Linnéa 2.28,13   ( 400m  77,42 )
3 Andrè Malm -78 Runday IF 2.30,48   ( 400m  77,08 )
           
  M40 1500 M       2018-05-12
1 Joakim Pihlstrand-Trulp -77 Hammarby IF 4.27,96    
2 Martin Jansson -78 Stockholm Snipers 4.28,35    
3 Christian Lindström -74 Hammarby IF 4.50,35    
           
  M40 5000 M       2018-05-13
1 Joakim Pihlstrand-Trulp -77 Hammarby IF 16.40,65   ( 3000m  9.51,55 )
2 Martin Jansson -78 Stockholm Snipers 16.55,31   ( 3000m  10.03,90 )
           
  M40 KULA 7.26kg       2018-05-12
1 Stellan Back -75 Turebergs FK 11,59    
2 Kristian Petersson -75 Åkersberga SK 10,67    
3 Lars-Göran Nylén -75 Danderyds SK 8,41    
           
  M40 DISKUS 2.0kg       2018-05-13
1 Tony Karlsson -76 Huddinge AIS 36,85    
2 Kristian Petersson -75 Åkersberga SK 31,15    
3 Lars-Göran Nylén -75 Danderyds SK 27,16    
           
  M40 SLÄGGA 7.26kg       2018-05-12
1 Stellan Back -75 Turebergs FK 39.20    
2 Henrik Arnerdal -74 Ösmo Nynäs FIK 36,54    
3 Lars-Göran Nylén -75 Danderyds SK 32,87    
4 Kristian Petersson -75 Åkersberga SK 31.50    
           
  M40 SPJUT 800g       2018-05-12
1 Stellan Back -75 Turebergs FK 57,26    
2 Lars-Göran Nylén -75 Danderyds SK 46,83    
3 Kristian Petersson -75 Åkersberga SK 41,28    
           
  M40 VIKT 15.88kg       2018-05-13
1 Tony Karlsson -76 Huddinge AIS 9,93    
2 Lars-Göran Nylén -75 Danderyds SK 9,77    
3 Kristian Petersson -75 Åkersberga SK 9,25    
           
  M45 100 M   Vind -0,8   2018-05-12
1 Magnus Nilsson -72 Spårvägens FK 12,08    
2 Peter Johansson -69 Hanvikens SK 12,31    
3 Hunter S Mabon -69 Danderyds SK 12,58    
4 Jems Falk -72 IFK Lidingö 12,58    
6 Niclas Lindholm -72 Mälarö SOK 13,51    
7 Marcus Lehto -73 Upsala IF 13,39    
           
  M45 200 M HEAT 1 Vind -2,2   2018-05-13
1 Klas Tikkanen -70 Spårvägens FK 26,43    
           
  M45 200 M HEAT 2 Vind -2,2    
1 Peter Johansson -69 Hanvikens SK 25,23    
2 Niklas Eriksson -73 Hanvikens SK 27,34    
3 Niclas Lindholm -72 Mälarö SOK 27,73    
4 Patrick Forslund -69 Spårvägens FK 27,81    
5 Marcus Lehto -73 Upsala IF 27,89    
6 Andreas Ljung -69 Spårvägens FK 29,19    
           
  M45 200 M SAMLAD LISTA      
1 Peter Johansson -69 Hanvikens SK 25,23    
2 Klas Tikkanen -70 Spårvägens FK 26,43    
3 Niklas Eriksson -73 Hanvikens SK 27,34    
4 Niclas Lindholm -72 Mälarö SOK 27,73    
5 Patrick Forslund -69 Spårvägens FK 27,81    
6 Marcus Lehto -73 Upsala IF 27,89    
7 Andreas Ljung -69 Spårvägens FK 29,19    
           
  M45 400 M       2018-05-12
1 Jens Falk -72 IFK Lidingö 57,99    
           
  M45 1500 M       2018-05-12
1 Staffan Dahlgren -71 Stockholm LDK 4.59,97    
           
  M45 5000 M       2018-05-13
1 Jakob Palmheden -72 Ösmo Nynäs FIK 21.20,84   ( 3000m  12.20,09 )
           
  M45 110 M HÄCK 99.1cm   Vind -2,0   2018-05-12
1 Hunter S Mabon -69 Danderyds SK 18,34    
           
  M45 400 M HÄCK 91.4cm       2018-05-13
1 Mats Kollbrink -70 Hässelby SK 77,96    
           
  M45 HÖJD       2018-05-13
1 Mats Kollbrink -70 Hässelby SK 1,66    
           
  M45 STAV       2018-05-12
1 Hunter S Mabon -69 Danderyds SK 3.50    
           
  M45 LÄNGD       2018-05-12
1 Anders Bäckman -71 Danderyds SK 5.20 +1,5  
2 Mats Kollbrink -70 Hässelby SK 5,12 +2,8 ( 5,06  +0,8 )
           
  M45 KULA 7.26kg       2018-05-12
1 Patrick Lindfors -70 Mälarhöjdens IK 12,04    
2 Hunter S Mabon -69 Danderyds SK 10,99    
3 Johan Jergander -70 Ösmo Nynäs FIK 9,94    
4 Mats Kollbrink -70 Hässelby SK 9,43    
5 Roger Malm -72 Ösmo Nynäs FIK 9,08    
           
  M45 DISKUS 2.0kg       2018-05-13
1 Patrick Lindfors -70 Mälarhöjdens IK 36,81    
2 Jörgen Wehmonen -69 Ösmo Nynäs FIK 25,93    
           
  M45 SLÄGGA 7.26kg       2018-05-12
1 Patrick Lindfors -70 Mälarhöjdens IK 43,46    
2 Mikael Nyström -71 Ösmo Nynäs FIK 40,83    
3 Johan Jergander -70 Ösmo Nynäs FIK 31,37    
           
  M45 SPJUT 800g       2018-05-12
1 Anders Bäckman -71 Danderyds SK 41.40    
           
  M45 VIKT 15.88kg       2018-05-13
1 Mikael Nyström -71 Ösmo Nynäs FIK 12.80    
2 Patrick Lindfors -70 Mälarhöjdens IK 12,63    
           
  M50 100 M   Vind -2,9   2018-05-12
1 Christian Josefsson -68 Danderyds SK 13,46    
2 Jan Berneryd -66 Danderyds SK 13,51    
           
  M50 200 M   Vind -2,2   2018-05-13
1 Dag Dacke -65 IFK Märsta 25,96    
2 Christian Josefsson -68 Danderyds SK 27,33    
3 Leo Heemskerk -65 Team Running Stockholm 32,38    
           
  M50 400 M       2018-05-12
1 Leo Heemskerk -65 Team Running Stockholm 67.10    
           
  M50 800 M       2018-05-13
1 Matt Kinane -68 Hässelby SK 2.12,77   ( 400m  65,30 )
2 Leo Heemskerk -65 Team Running Stockholm 2.34,91   ( 400m  76,89 )
           
  M50 1500 M       2018-05-12
1 Matt Kinane -68 Hässelby SK 4.31,30    
2 Patrik Hentschke -68 Tullinge Friidrott 4.47,14    
3 Leo Heemskerk -65 Team Running Stockholm 5.05,80    
           
  M50 5000 M       2018-05-13
1 Leo Heemskerk -65 Team Running Stockholm 18.58,07   ( 3000m  11.06,82 )
           
  M50 100 M HÄCK 91.4cm   Vind -2,0   2018-05-12
1 Christian Josefsson -68 Danderyds SK 17,76    
           
  M50 400 M HÄCK 84.0cm       2018-05-13
1 Dag Dacke -65 IFK Märsta 65,21    
           
  M50 HÖJD       2018-05-13
1 Panagiotis Avramidis -65 Hanvikens SK 1,51    
2 Christian Josefsson -68 Danderyds SK 1,45    
           
  M50 STAV       2018-05-12
1 Panagiotis Avramidis -65 Hanvikens SK 3.00    
           
  M50 LÄNGD       2018-05-12
1 Christian Josefsson -68 Danderyds SK 5,03 +1,4  
           
  M50 KULA 6,0kg       2018-05-12
1 Panagiotis Avramidis -65 Hanvikens SK 11,62    
2 Jari Ketola -65 Spårvägens FK 11,03    
           
  M50 DISKUS 1,5kg       2018-05-13
1 Panagiotis Avramidis -65 Hanvikens SK 37,84    
2 Christian Josefsson -68 Danderyds SK 33,33    
3 Jari Ketola -65 Spårvägens FK 30,83    
           
  M50 SLÄGGA 6,0kg       2018-05-12
1 Leif Lundahl -66 Varbergs GIF 49,43    
2 Jari Ketola -65 Spårvägens FK 28,51    
           
  M50 SPJUT 700g       2018-05-12
1 Christian Josefsson -68 Danderyds SK 40,04    
           
  M50 VIKT 11.34kg       2018-05-13
1 Leif Lundahl -66 Varbergs GIF 16,65    
2 Jari Ketola -65 Spårvägens FK 11,97    
           
  M55 200 M   Vind -2,2   2018-05-13
1 Magnus Agenfelt -61 IFK Lidingö 28,33    
           
  M55 400 M       2018-05-12
1 Mats Nagle -60 IFK Märsta 64,07    
           
  M55 LÄNGD       2018-05-12
1 Tomas Bengtsson -61 IFK Märsta 4,89 +1,8  
2 Mats Nagle -60 IFK Märsta 4,79 +1,9  
           
  M55 KULA 6,0kg       2018-05-12
1 Rolf Österholm -62 Timrå AIF 11,82    
2 Mikael Wallin -63 Spårvägens FK 10,71    
3 Johan Löfstedt -59 Ösmo Nynäs FIK 9,49    
4 Janne Åkerblom -62 IFK Lidingö 8,65    
           
  M55 DISKUS 1,5kg       2018-05-13
1 Erik Holmgren -61 Boo IF 40,26    
2 Johan Löfstedt -59 Ösmo Nynäs FIK 28.50    
3 Mikael Wallin -63 Spårvägens FK 26,93    
4 Janne Åkerblom -62 IFK Lidingö 20,59    
           
  M55 SLÄGGA 6,0kg       2018-05-12
1 Mikael Wallin -63 Spårvägens FK 33,28    
2 Johan Löfstedt -59 Ösmo Nynäs FIK 26,72    
           
  M55 SPJUT 700g       2018-05-12
1 Mikael Wallin -63 Spårvägens FK 30,48    
2 Johan Löfstedt -59 Ösmo Nynäs FIK 28,39    
           
  M55 VIKT 11.34kg       2018-05-13
1 Tomas Classon -62 Huddinge AIS 15,12    
2 Mikael Wallin -63 Spårvägens FK 12,15    
3 Tomas Benbgtsson -61 IFK Märsta 10,89    
4 Johan Löfstedt -59 Ösmo Nynäs FIK 9,98    
           
  M60 800 M       2018-05-13
1 Lars Hagström -55 Spårvägens FK 2.42,28   ( 400m  79,10 )
           
  M60 KULA 5,0kg       2018-05-12
1 Alpo Tornikoski -54 Huddinge AIS 10,03    
           
  M60 DISKUS 1,0kg       2018-05-13
1 Alpo Tornikoski -54 Huddinge AIS 30,74    
           
  M60 SLÄGGA 5,0kg       2018-05-12
1 Alpo Tornikoski -54 Huddinge AIS 26,08    
           
  M60 VIKT 9.08kg       2018-05-13
1 Alpo Tornikoski -54 Huddinge AIS 10.60    
           
  M65 100 M   Vind -2,7   2018-05-12
1 Lars Melander -51 Fredrikshofs IF 15,68    
           
  M65 400 M       2018-05-12
1 Lars Melander -51 Fredrikshofs IF 70,19    
           
  M65 LÄNGD       2018-05-12
1 Antti Lindstedt -49 Huddinge AIS 3,39 +1,9  
           
  M65 KULA 5,0kg       2018-05-12
1 Åke Ruus -53 Spårvägens FK 11,07    
2 Lars-Henrik Stålmarck -53 IFK Linköping 9,42    
3 Antti Lindstedt -49 Huddinge AIS 8,44    
           
  M65 DISKUS 1,0kg       2018-05-13
1 Åke Ruus -53 Spårvägens FK 43,15    
2 Kjell Andersson -50 Danderyds SK 29,73    
3 Antti Lindstedt -49 Huddinge AIS 27,35    
           
  M65 SLÄGGA 5,0kg       2018-05-12
1 Åke Ruus -53 Spårvägens FK 40,41    
2 Antti Lindstedt -49 Huddinge AIS 21,86    
           
  M65 SPJUT 600g       2018-05-12
1 Lars-Henrik Stålmarck -53 IFK Linköping 35,06    
2 Antti Lindstedt -49 Huddinge AIS 30,87    
3 Alf Nede -53 IFK Linköpings FK 26,66    
           
  M65 VIKT 9.08kg       2018-05-13
1 Åke Ruus -53 Spårvägens FK 14,95    
2 Antti Lindstedt -49 Huddinge AIS 9,36    
3 Kjell Andersson -50 Danderyds SK 9,28    
           
  M70 100 M   Vind -2,7   2018-05-12
1 Inge Hermansson -45 IFK Lidingö 16,43    
2 Krysztof Furmaniuk -48 Hellas FK 17,09    
           
  M70 200 M   Vind -3,6   2018-05-13
1 Inge Hermansson -45 IFK Lidingö 33,93    
2 Krysztof Furmaniuk -48 Hellas FK 35,11    
           
  M70 400 M       2018-05-12
1 Krysztof Furmaniuk -48 Hellas FK 81,36    
           
  M70 80 M HÄCK76.2cm   Vind -3,7   2018-05-12
1 Inge Hermansson -45 IFK Lidingö 20,19    
- Björn Oback -44 IFK Tumba Ej start    
           
  M70 300 M HÄCK 76.2cm       2018-05-13
1 Inge Hermansson -45 IFK Lidingö 67,18    
           
  M70 HÖJD       2018-05-13
1 John Östlund -45 Hässelby SK 1,18    
2 Thomas Lindberg -46 IFK Lidingö 1.00    
           
  M70 STAV       2018-05-12
1 Inge Hermansson -45 IFK Lidingö 2.10    
2 Thomas Lindberg -46 IFK Lidingö 1.90    
           
  M70 LÄNGD       2018-05-12
1 Lars-Rune Myhrén -46 Munsö IF 3,21 +3,3 ( 3,19  0,0 )
2 Thomas Lindberg -46 IFK Lidingö 3,02 +2,5 ( 2,96  +1,4 )
           
  M70 TRESTEG       2018-05-13
1 Inge Hermansson -45 IFK Lidingö 6,67 +2,2  
           
  M70 KULA 4,0kg       2018-05-12
1 Inge Hermansson -45 IFK Lidingö 9,84    
2 John Östlund -45 Hässelby SK 9,07    
3 Lars-Rune Myhrén -46 Munsö IF 8,63    
4 Thomas Lindberg -46 IFK Lidingö 8,19    
           
  M70 DISKUS 1,0kg       2018-05-13
1 Inge Hermansson -45 IFK Lidingö 34,95    
2 John Östlund -45 Hässelby SK 25,92    
3 Thomas Lindberg -46 IFK Lidingö 22,59    
           
  M70 SLÄGGA 4,0kg       2018-05-12
1 John Östlund -45 Hässelby SK 27,27    
           
  M70 SPJUT 500g       2018-05-12
1 Inge Hermansson -45 IFK Lidingö 30,13    
2 John Östlund -45 Hässelby SK 29,05    
3 Thomas Lindberg -46 IFK Lidingö 20,35    
           
  M70 VIKT 7.26kg       2018-05-13
1 Inge Hermansson -45 IFK Lidingö 12,47    
2 John Östlund -45 Hässelby SK 11,96    
           
  M75 100 M   Vind -1,9   2018-05-12
1 Jan Söderström -42 Bromma IF 15,68    
           
  M75 5000 M       2018-05-13
1 Jan Förberg -42 Hammarby IF 25.17,32   ( 3000m  14.28,49 )
           
  M75 80 M HÄCK 76.2cm       2018-05-12
- Jan Söderström -42 Bromma IF Bröt    
           
  M75 HÖJD       2018-05-13
1 Lars Kronlund -42 Munsö IF 1,24    
           
  M75 LÄNGD       2018-05-12
1 Lennart Asplund -39 IFK Märsta 3,21 +2,1 ( 2,71  +0,9 )
           
  M75 KULA 4,0kg       2018-05-12
1 Lars Kronlund -42 Munsö IF 9,89    
2 Bo Sundström -40 Turebergs FK 6,62    
           
  M75 DISKUS 1,0kg       2018-05-13
1 Bo Sundström -40 Turebergs FK 18,98    
           
  M75 SLÄGGA 4,0kg       2018-05-12
1 Bo Sundström -40 Turebergs FK 18,74    
           
  M75 SPJUT 600g       2018-05-12
1 Lars Kronlund -42 Munsö IF 22.60    
2 Bo Sundström -40 Turebergs FK 17,31    
           
  M75 VIKT 7.26kg       2018-05-13
1 Bo Sundström -40 Turebergs FK 7,19    
           
  M80 100 M   Vind -1,9   2018-05-12
1 Hans Bruno -36 IFK Tumba 18,61    
2 Ingvar Lindqvist -38 IFK Lidingö 21,81    
- Lars Wennblom -34 Hässelby SK Ej Start    
           
  M80 200 M   Vind -3,6   2018-05-13
1 Hans Bruno -36 IFK Tumba 41,55    
2 Ingvar Lindqvist -38 IFK Lidingö 45,74    
           
  M80 LÄNGD       2018-05-12
1 Lars Wennblom -34 Hässelby SK 3,14 +1,7  
2 Tor Trondset -35 Ösmo Nynäs FIK 3.10 +2,4 ( 3,05  +1,9 )
           
  M80 KULA 3,0kg       2018-05-12
1 Östen Edlund -34 Ragunda IF 11,62    
2 Tor Trondset -35 Ösmo Nynäs FIK 9,87    
3 Ingvar Lindqvist -38 IFK Lidingö 9,03    
           
  M80 DISKUS 1,0kg       2018-05-13
1 Östen Edlund -34 Ragunda IF 38,22    
2 Tor Trondset -35 Ösmo Nynäs FIK 24.20    
3 Ingvar Lindqvist -38 IFK Lidingö 15.00    
           
  M80 SLÄGGA 3,0kg       2018-05-12
1 Östen Edlund -34 Ragunda IF 37.10    
2 Tor Trondset -35 Ösmo Nynäs FIK 27,33    
3 Ingvar Lindqvist -38 IFK Lidingö 20,34    
           
  M80 SPJUT 400g       2018-05-12
1 Tor Trondset -35 Ösmo Nynäs FIK 25,02    
2 Ingvar Lindqvist -38 IFK Lidingö 19,44    
           
  M80 VIKT 5.45kg       2018-05-13
1 Östen Edlund -34 Ragunda IF 15,18    
2 Tor Trondset -35 Ösmo Nynäs FIK 12,32    
3 Ingvar Lindqvist -38 IFK Lidingö 10,39    
           
  M95 KULA 3,0kg       2018-05-12
1 Gunnar Kulleskog -23 Huddinge AIS 5,91    
           
  M95 DISKUS 1,0kg       2018-05-13
1 Gunnar Kulleskog -23 Huddinge AIS 13,15 Sv Rekord
           
  M95 SLÄGGA 3,0kg       2018-05-12
1 Gunnar Kulleskog -23 Huddinge AIS 13,17 Sv Rekord
           
  M95 SPJUT 400g       2018-05-12
1 Gunnar Kulleskog -23 Huddinge AIS 10,04 Sv Rekord
           
  M95 VIKT 5.45kg       2018-05-13
1 Gunnar Kulleskog -23 Huddinge AIS 6,93 Sv Rekord
           
  K35 200 M   Vind -3,0   2018-05-13
1 Eleonore Gåvosten -79 Spårvägens FK 28,57    
           
  K35 400 M       2018-05-12
1 Madeleine Lindmark -81 Spårvägens FK 77.90    
           
  K35 800 M       2018-05-13
1 Madeleine Lindmark -81 Spårvägens FK 3.00,40   ( 400m  87,12 )
2 Emelie Ovenholm -81 Turebergs FK 3.25,52   ( 400m  96,25 )
           
  K35 1500 M       2018-05-12
- Madeleine Lindmark -81 Spårvägens FK Ej start    
           
  K35 KULA 4,0kg       2018-05-12
1 Anna Werner -79 Danderyds SK 8,25    
           
  K35 DISKUS 1,kg       2018-05-13
1 Anna Werner -79 Danderyds SK 24,17    
           
  K35 SLÄGGA 4,0kg       2018-05-12
1 Anna Werner -79 Danderyds SK 30,53    
           
  K35 SPJUT 600g       2018-05-12
1 Anna Werner -79 Danderyds SK 24.10    
           
  K35 VIKT 9.08kg       2018-05-13
1 Anna Werner -79 Danderyds SK 9.70    
           
  K40 100 M   Vind -1,9   2018-05-12
1 Anna Björkstedt -78 Spårvägens FK 13,48    
2 Ulrika Evjen -74 Danderyds SK 13,74    
           
  K40 200 M   Vind -3,0   2018-05-13
1 Ann Björkstedt -78 Spårvägens FK 27,68    
2 Ulrika Evjen -74 Danderyds SK 29,07    
           
  K40 400 M       2018-05-12
1 Martina Gidlöf -74 IFK Lidingö 68,35    
           
  K40 80 M HÄCK 76.2cm   Vind -3,7   2018-05-12
1 Anna Arnerdal -75 Ösmo Nynäs FIK 17,88    
           
  K40 LÄNGD       2018-05-12
1 Anna Arnerdal -75 Ösmo Nynäs FIK 3,63 +2,2 ( 3,27  +1,9 )
           
  K40 KULA 4,0kg       2018-05-12
1 Ulrika Evjen -74 Danderyds SK 9,89    
2 Louise Lilius -74 Huddinge AIS 8,69    
3 Petra Sahlgren -76 Spårvägens FK 8.00    
           
  K40 SLÄGGA 4,0kg       2018-05-12
1 Louise Lilius -74 Huddinge AIS 28,43    
2 Petra Sahlgren -76 Spårvägens FK 26,65    
           
  K40 SPJUT 600g       2018-05-12
1 Petra Sahlgren -76 Spårvägens FK 20,88    
           
  K45 100 M   Vind -1,9   2018-05-12
1 Lena Axelson -72 Spårvägens FK 13,18    
2 Helen Hermundstad -73 IF Linnéa 13,83    
           
  K45 200 M   Vind -3,0   2018-05-13
1 Lena Axelson -72 Spårvägens FK 27,28    
2 Helen Hermundstad -73 IF Linnéa 28,53    
           
  K45 800 M       2018-05-13
1 Mia Arnhult -69 IFK Lidingö 2.39,82   ( 400m  77,70 )
           
  K45 1500 M       2018-05-12
1 Mia Arnhult -69 IFK Lidingö 5.24,08    
           
  K45 KULA 4,0kg       2018-05-12
1 Lena Borg Oke -69 Spårvägens FK 8,07    
2 Maria Classon -70 Huddinge AIS 6,66    
3 Susanne Lindefalk -69 Hammarby IF 6,62    
           
  K45 DISKUS 1,0kg       2018-05-13
1 Lena Borg Oke -69 Spårvägens FK 24,54    
2 Ulrika Wilkman -72 Ösmo Nynäs FIK 17,06    
3 Susanne Lindefalk -69 Hammarby IF 16,62    
           
  K45 SLÄGGA 4,0kg       2018-05-12
1 Lena Borg Oke -69 Spårvägens FK 27,57    
2 Susanne Lindefalk -69 Hammarby IF 22,67    
3 Ulrika Wilkman -72 Ösmo Nynäs FIK 16.10    
           
  K45 SPJUT 600g       2018-05-12
1 Lena Borg Oke -69 Spårvägens FK 29,87    
2 Susanne Lindefalk -69 Hammarby IF 6,35    
           
  K45 VIKT 9.08kg       2018-05-13
1 Lena Borg Oke -69 Spårvägens FK 9,61    
2 Susanne Lindefalk -69 Hammarby IF 8,19    
3 Maria Classon -70 Huddinge AIS 6,96    
           
  K50 100 M   Vind -1,9   2018-05-12
1 Annica Sandström -68 IFK Lidingö 14,93    
2 Charlotta Kimby -65 Spårvägens FK 15,02    
           
  K50 200 M   Vind -3,0   2018-05-13
1 Charlotta Kimby -65 Spårvägens FK 31,39    
2 Annica Sandström -68 IFK Lidingö 31,41    
3 Ann Magnusson -68 Spårvägens FK 31.60    
           
  K50 400 M       2018-05-12
1 Ann Magnusson -68 Spårvägens FK 68,12    
           
  K50 800 M       2018-05-13
1 Katarina Löf Hagström -65 Spårvägens FK 2.51,75   ( 400m  83,46 )
           
  K50 5000 M       2018-05-13
1 Åsa Nylander -67 FK Studenterna 20.04,03   ( 3000m  12.00,78 )
2 Mia Edvardsson -66 Hässelby SK 23.45,57   ( 3000m  14.09,95 )
           
  K50 80 M HÄCK 76.2cm   Vind -3,7   2018-05-12
1 Annelie Schöldström -67 Turebergs FK 20,99    
           
  K50 HÖJD       2018-05-13
1 Annelie Schöldström -67 Turebergs FK 1,24    
           
  K50 LÄNGD       2018-05-12
1 Annica Sandström -68 IFK Lidingö 4,71 +2,0  
2 Annelie Schöldström -67 Turebergs FK 3,28 +1,5  
           
  K50 TRESTEG       2018-05-13
1 Annica Sandström -68 IFK Lidingö 9,85 +0,5 Sv Rekord
2 Annelie Schöldström -67 Turebergs FK 7,44 +1,6  
           
  K50 KULA 3,0 kg       2018-05-12
1 Tina Trensmar -66 Spårvägens FK 9,61    
2 Annica Sandström -68 IFK Lidingö 8,79    
           
  K50 DISKUS 1,0kg       2018-05-13
1 Annelie Schöldström -67 Turebergs FK 18,88    
           
  K50 SLÄGGA 3,0kg       2018-05-12
1 Annelie Schöldström -67 Turebergs FK 35,84    
2 Annica Sandström -68 IFK Lidingö 27,16    
           
  K50 VIKT 7.26kg       2018-05-13
1 Annelie Schöldström -67 Turebergs FK 12,94    
2 Annica Sandström -68 IFK Lidingö 10,35    
           
  K55 KULA 3,0kg       2018-05-12
1 Görel Manners -63 Spårvägens FK 8,26    
           
  K55 DISKUS 1,0kg       2018-05-13
1 Bodil Andersson -61 Spårvägens FK 17,49    
           
  K55 SLÄGGA 3,0kg       2018-05-12
1 Bodil Andersson -61 Spårvägens FK 18,03    
           
  K55 VIKT 7.26kg       2018-05-13
1 Lena Sundberg -61 IFK Tumba 8,12    
           
  K60 100 M   Vind -2,6   2018-05-12
1 Kerstin Grape -58 IFK Lidingö 16,59    
           
  K65 100 M   Vind -2,6   2018-05-12
1 Ulla Karnebäck -53 Turebergs FK 16,42    
           
  K65 200 M   Vind -2,9   2018-05-13
1 Ulla Karnebäck -53 Turebergs FK 34,09    
           
  K65 400 M       2018-05-12
1 Ulla Karnebäck -53 Turebergs FK 75,31    
           
  K65 800 M       2018-05-13
1 Ulla Karnebäck -53 Turebergs FK 2.57,33   ( 400m  83,87 )
           
  K65 1500 M       2018-05-12
1 Maria Björkman -52 Hammarby IF 7.49,57    
           
  K70 100 M   Vind -2,6   2018-05-12
1 Marie-Louise Wahlberg -45 Fredrikshifs IF 40,48    
           
  K70 200 M   Vind -2,9   2018-05-13
1 Marie-Louise Wahlberg -45 Fredrikshifs IF 85,21    
           
  K70 LÄNGD       2018-05-12
1 Elisabeth Augustyniak -46 Munsö IF 2,16 +2,4 ( 1,95  +1,5 )
           
  K70 KULA 3,0kg       2018-05-12
1 Marie-Louise Wahlberg -45 Fredrikshifs IF 2,96    
           
  K75 100 M   Vind -2,6   2018-05-12
1 Kristina Carlsson -40 Turebergs FK 21,03    
           
  K75 200 M   Vind -2,9   2018-05-13
1 Kristina Carlsson -40 Turebergs FK 46,36    
           
  K75 400 M       2018-05-12
- Kristina Carlsson -40 Turebergs FK Bröt    
           
  K75 LÄNGD       2018-05-12
1 Barbro Gadle -42 Upsala IF 3,12 +0,7  
           
  K75 KULA 2,0kg       2018-05-12
1 Kristina Carlsson -40 Turebergs FK 6,74    
           
  K75 SLÄGGA 2,0kg       2018-05-12
1 Anita Vestlund -41 Huddinge AIS 18,41    
           
  K75 VIKT 4.0kg       2018-05-13
1 Anita Vestlund -41 Huddinge AIS 7,92    
           
  K85 KULA 2,0kg       2018-05-12
1 Art Kosol -32 Spårvägens FK 3,84    
           
  K85 DISKUS 0,75kg       2018-05-13
1 Art Kosol -32 Spårvägens FK 7,84    

 

Uppdaterad: 25 MAJ 2018 22:01
Skribent: Roger Karlsson
Epost: This is a mailto link

Postadress:
IFK Tumba FK - Friidrott
Box 214
14701 Tumba

Kontakt:
Tel: 0722 71 24 11
E-post: This is a mailto link

Se all info