Hoppa till sidans innehåll

2019 VDM Resultat


Här är den officiella resultatenlistan för VDM i Stockholm helgen den 18-29 maj 2019

 

  Resultat  VDM 2019      
  Datum 2019-05-18-19      
  Tävlingsledare Mikael Magnusson      
  Eltid Lördag Sven Ljunberg      
  Eltid Söndag Sven Ljunberg      
  Starter Lördag Glenn Wiman      
  Starter Lördag William Hagman      
  Starter Söndag Roger Karlsson      
  Starter Söndag Glenn Wiman      
  Sekreteriat Erik Karlsson      
  Resultatredigering Mikael Magnusson      
  Väder Lördag ca 22 grader och sol      
  Väder Söndag ca 18 grader, lätt regn      
           
  Ändringar        
           
  M70 Antti Lindstedt ska ha 18.83        
  istället för 18.81 på 100m        
           
  M55 Joakim Petersson ska ha        
  20.23.26 istället för 22.26.73        
  på 5000m        
           
  Gunnar Kulleskog är flyttad till        
  sin rätta klass M95        
           
  Vikt och häckhöjder är kompletterade        
           
  MÄN LÄNGD       2019-05-19
1 Andreas Otterling -86 IFK Lidingö 7.63 +0,9  
           
  MÄN DISKUS 2.0kg       2019-05-18
1 Anders Terning -87 Spårvägens FK 36.68    
           
  M35 100 M   Vind -1.4   2019-05-18
1 Marcus Dahlman -81 IFK Lidingö 13.46    
           
  M35 400 M       2019-05-18
1 Mikael Brodersen -80 Turebergs FK 56.74    
2 Marcus Dahlman -81 IFK Lidingö 60.66    
3 Johan Lyxell -81 Spårvägens FK 65.92    
4 Mikael Sandblom -80 Mälarhöjdens IK 66.49    
           
  M35 1500 M       2019-05-18
1 Sven Petersson -83 Huddinge AIS 4.40.38    
2 Thomas Kvarnehag -84 Fredrikshofs IF 5.04.75    
           
  M35 5000 M       2019-05-19
1 Christofer Salmén -81 Therrible Thuseday 16.12.48    
2 Thomas Kvarnehag -84 Fredrikshofs IF 18.57.90    
3 Richard Löpare -82 Spårvägens FK 19.32.46    
4 Fredrik Rosenqvist -83 Huddinge AIS 21.27.43    
           
  M35 HÖJD       2019-05-19
1 Mikael Sandblom -80 Mälarhöjdens IK 1.41    
           
  M35 LÄNGD       2019-05-19
1 Mikael Sandblom -80 Mälarhöjdens IK 4.32 0,0  
           
  M35 KULA 7.26kg       2019-05-18
1 Sören Svedberg -81 Ösmo Nynäs FIK 9.99    
           
  M35 DISKUS 2.0kg       2019-05-18
1 Sören Svedberg -81 Ösmo Nynäs FIK 28.05    
           
  M35 SPJUT 800g       2019-05-19
1 Mikael Sandblom -80 Mälarhöjdens IK 26.26    
           
  M40 100 M   Vind -1.4   2019-05-18
1 Jonas Bergqvist -75 Spårvägens FK 12.61    
2 Benny Lundström -75 Spårvägens FK 12.65    
3 Mikael Sandin -75 IFK Lidingö 13.04    
4 Per Sandell -76 Turebergs FK 13.35    
           
  M40 200 M   Vind -1.0   2019-05-19
1 Erik Melén -75 Mälarhöjdens IK 28.95    
           
  M40 400 M       2019-05-18
1 Anders Logg -76 Hälle IF 52.27    
2 Jonas Bergqvist -75 Spårvägens FK 55.01    
3 Per Sandell -76 Turebergs FK 58.87    
           
  M40 800 M       2019-05-19
1 David Åhman -77 IF Linnéa 2.23.20    
           
  M40 5000 M       2019-05-19
1 Martin Gidewall -76 IFK Tumba 16.47.95    
2 David Åhman -77 IF Linnéa 18.14.03    
           
  M40 HÖJD       2019-05-19
1 Erik Melén -75 Mälarhöjdens IK 1.44    
           
  M40 LÄNGD       2019-05-19
1 Erik Melén -75 Mälarhöjdens IK 4.54 0,0  
2 Panos Theofilaktou -78 Mälarhöjdens IK 4.46 +1,0  
           
  M40 KULA 7.26kg       2019-05-18
1 Tony Karlsson -76 Huddinge AIS 10.43    
2 Hercules Lopes Ramos -79 Ösmo Nynäs FIK 10.16    
3 Henrik Friberg -75 Ösmo Nynäs FIK 9.50    
4 Lars-Göran Nylén -75 Turebergs FK 9.46    
5 Kristian Petersson -75 Åkersberga SK 8.94    
           
  M40 DISKUS 2.0kg       2019-05-18
1 Tony Karlsson -76 Huddinge AIS 32.75    
2 Hercules Lopes Ramos -79 Ösmo Nynäs FIK 29.16    
3 Henrik Friberg -75 Ösmo Nynäs FIK 28.87    
4 Lars-Göran Nylén -75 Turebergs FK 28.83    
5 Kristian Petersson -75 Åkersberga SK 26.76    
           
  M40 SLÄGGA 7.26kg       2019-05-18
1 Lars-Göran Nylén -75 Turebergs FK 35.25    
2 Tony Karlsson -76 Huddinge AIS 29.62    
3 Kristian Petersson -75 Åkersberga SK 28.03    
4 Hercules Lopes Ramos -79 Ösmo Nynäs FIK 20.09    
- Henrik Friberg -75 Ösmo Nynäs FIK ej res    
           
  M40 SPJUT 800g       2019-05-19
1 Lars-Göran Nylén -75 Turebergs FK 47.31    
2 Kristian Petersson -75 Åkersberga SK 38.35    
3 Tony Karlsson -76 Huddinge AIS 36.77    
4 Erik Melén -75 Mälarhöjdens IK 29.09    
5 Panos Theofilaktou -78 Mälarhöjdens IK 26.14    
           
  M40 VIKT 15.88kg       2019-05-19
1 Lars-Göran Nylén -75 Turebergs FK 11.16    
2 Tony Karlsson -76 Huddinge AIS 8.89    
3 Kristian Petersson -75 Åkersberga SK 7.99    
           
  M45 100 M   Vind -4.0   2019-05-18
1 Jens Falk -72 IFK Lidingö 12.77    
2 Marcus Lehto -73 Upsala IF 12.89    
3 Niklas Södergren -73 Spårvägens FK 13.18    
4 Stefan Lindström -73 Danderyds SK 13.34    
5 Tobias Wallin -72 Hässelby SK 13.34    
6 Karl Eidem -70 Danderyds SK 13.84    
7 Magnus Ingvarsson -70 Turebergs FK 14.18    
           
  M45 200 M   Vind -1.0   2019-05-19
1 Magnus Nilsson -72 Spårvägens FK 24.32    
2 Jens Falk -72 IFK Lidingö 25.53    
3 Sergej Nikolajev -73 Hässelby SK 25.72    
4 Marcus Lehto -73 Upsala IF 26.25    
5 Niklas Södergren -73 Spårvägens FK 27.03    
6 Karl Eidem -70 Danderyds SK 28.1    
7 Magnus Ingvarsson -70 Turebergs FK 28.35    
           
  M45 400 M       2019-05-18
1 Jens Falk -72 IFK Lidingö 58.52    
2 Marcus Lehto -73 Upsala IF 61.49    
3 Olov Berg -70 Team Club Running 62.94    
4 Niclas Lindholm -72 Mälarö SOK 63.82    
5 Niklas Södergren -73 Spårvägens FK 67.77    
           
  M45 800 M       2019-05-19
1 Fredrik Sohlberg -72 Fredrikshofs IF 2.14.04    
2 Fredrik Eckerström -70 Spårvägens FK 2.24.74    
           
  M45 1500 M       2019-05-18
1 Christian Lindström -74 Hammarby IF 4.54.57    
2 Fredrik Eckerström -70 Spårvägens FK 5.03.50    
3 Torkel Brismar -70 IFK Lidingö 5.17.00    
3 Frans Borgstrand -74 Mälarhöjdens IK 5.48.60    
           
  M45 5000 M       2019-05-19
1 Christian Lindström -74 Hammarby IF 17.20.86    
2 Björn Axelsson -73 Turebergs FK 18.39.82    
3 Ulf Eriksson -74 Huddinge AIS 19.12.72    
           
  M45 HÖJD       2019-05-19
1 Tobias Wallin -72 Hässelby SK 1.59    
2 Ola Gustafsson -72 Mälarhöjdens IK 1.26    
           
  M45 STAV       2019-05-19
1 Sergej Nikolajev -73 Hässelby SK 3.80    
2 Tobias Wallin -72 Hässelby SK 2.90    
3 Ola Gustafsson -72 Mälarhöjdens IK 2.20    
           
  M45 LÄNGD       2019-05-19
1 Magnus Ingvarsson -70 Turebergs FK 5.01 +0,6  
2 Ola Gustafsson -72 Mälarhöjdens IK 4.20 +0,1  
           
  M45 TRESTEG       2019-05-18
1 Mats Kollbrink -70 Hässelby SK 10.23 +3,0 (9,47  +1,2)
           
  M45 KULA 7.26kg       2019-05-18
1 David Gustafsson -73 Spårvägens FK 11.13    
2 Patrick Lindfors -70 Mälarhöjdens IK 11.01    
3 Johan Jergander -70 Ösmo Nynäs FIK 10.00    
4 Roger Malm -72 Ösmo Nynäs FIK 8.87    
5 Frans Borgstrand -74 Mälarhöjdens IK 7.30    
6 Ola Gustafsson -72 Mälarhöjdens IK 6.54    
           
  M45 DISKUS 2.0kg       2019-05-18
1 Patrick Lindfors -70 Mälarhöjdens IK 33.13    
2 Johan Jergander -70 Ösmo Nynäs FIK 27.33    
3 Mats Kollbrink -70 Hässelby SK 25.65    
4 Ola Gustafsson -72 Mälarhöjdens IK 18.88    
5 Frans Borgstrand -74 Mälarhöjdens IK 14.88    
           
  M45 SLÄGGA 7.26kg       2019-05-18
1 David Gustafsson -73 Spårvägens FK 45.63    
2 Mikael Nyström -71 Ösmo Nynäs FIK 44.52    
3 Patrick Lindfors -70 Mälarhöjdens IK 39.17    
4 Johan Jergander -70 Ösmo Nynäs FIK 30.24    
5 Roger Malm -72 Ösmo Nynäs FIK 26.38    
           
  M45 SPJUT 800g       2019-05-19
1 Anders Bäckman -71 Danderyds SK 42.83    
2 Ola Gustafsson -72 Mälarhöjdens IK 26.99    
           
  M45 VIKT 15.88kg       2019-05-19
1 Mikael Nyström -71 Ösmo Nynäs FIK 13.35    
2 Patrick Lindfors -70 Mälarhöjdens IK 12.27    
3 Roger Malm -72 Ösmo Nynäs FIK 9.23    
           
  M50 100 M   Vind -1.9   2019-05-18
1 Hunter S Mabon -69 Danderyds SK 12.88    
2 Patrik Artell -67 IFK Lidingö 13.50    
3 Patrick Forslund -69 Spårvägens FK 13.58    
4 Martin Andersson -69 Åkersberga SK 16.27    
           
  M50 200 M   Vind -1.4   2019-05-19
1 Peter Johansson -69 Hanvikens SK 25.26    
2 Björn Flemsäter -68 IFK Lidingö 26.26    
3 Lars-Ove Wåhlander -66 IF Triangeln 27.03    
4 Patrick Forslund -69 Spårvägens FK 27.82    
5 Krister Hansen -66 Spårvägens FK 27.88    
           
  M50 400 M       2019-05-18
1 Björn Flemsäter -68 IFK Lidingö 57.99    
2 Patrick Forslund -69 Spårvägens FK 65.65    
           
  M50 800 M       2019-05-19
1 Lars Holmgren -65 Hammarby IF 2.36.74    
2 Patrick Forslund -69 Spårvägens FK 2.44.72    
- Morten Linnes -67 IFK Märsta Ej start    
           
  M50 100 M HÄCK 91.4cm   Vind -1.0   2019-05-18
1 Hunter S Mabon -69 Danderyds SK 15.66    
           
  M50 HÖJD       2019-05-19
1 Hunter S Mabon -69 Danderyds SK 1.50    
2 Panagiotis Avramidis -65 Hanvikens SK 1.41    
           
  M50 STAV       2019-05-19
1 Hunter S Mabon -69 Danderyds SK 3.60    
2 Panagiotis Avramidis -65 Hanvikens SK 2.70    
           
  M50 LÄNGD       2019-05-19
1 Hunter S Mabon -69 Danderyds SK 5.23 +1,4  
           
  M50 KULA 6,0kg       2019-05-18
1 Jari Ketola -65 Spårvägens FK 10.92    
2 Panagiotis Avramidis -65 Hanvikens SK 10.90    
           
  M50 DISKUS 1,5kg       2019-05-18
1 Panagiotis Avramidis -65 Hanvikens SK 37.08    
2 Hunter S Mabon -69 Danderyds SK 35.93    
3 Jari Ketola -65 Spårvägens FK 31.80    
4 Hans Nordberg -65 IFK Märsta 29.59    
5 Jörgen Wehmonen -69 Ösmo Nynäs FIK 27.51    
           
  M50 SLÄGGA 6,0kg       2019-05-18
1 Jari Ketola -65 Spårvägens FK 37.37    
2 Panagiotis Avramidis -65 Hanvikens SK 28.81    
3 Jörgen Wehmonen -69 Ösmo Nynäs FIK 24.40    
           
  M50 SPJUT 700g       2019-05-19
1 Hans Nordberg -65 IFK Märsta 39.85    
2 Panagiotis Avramidis -65 Hanvikens SK 36.03    
3 Thomas Eriksson -66 Hässelby SK 23.17    
           
  M50 VIKT 11.34kg       2019-05-19
1 Jari Ketola -65 Spårvägens FK 15.21    
2 Panagiotis Avramidis -65 Hanvikens SK 12.34    
3 Thomas Eriksson -66 Hässelby SK 7.88    
           
  M55 100 M   Vind -3.2   2019-05-18
1 Magnus Angenfelt -61 IFK Lidingö 13.73    
2 Peter Wergens -64 Spårvägens FK 14.07    
3 Anders Toll -61 Uppsala LK 14.10    
4 Roger Reinhold -61 Spårvägens FK 14.77    
5 Joakim Petersson -62 Turebergs FK 15.49    
           
  M55 200 M   Vind -1.4   2019-05-19
1 Anders Toll -61 Uppsala LK 27.49    
2 Magnus Angenfelt -61 IFK Lidingö 27.57    
3 Peter Wergens -64 Spårvägens FK 28.52    
4 Lars Zetterberg -62 Spårvägens FK 29.99    
           
  M55 400 M       2019-05-18
1 Anders Toll -61 Uppsala LK 60.35    
2 Magnus Angenfelt -61 IFK Lidingö 64.44    
3 Roger Reinhold -61 Spårvägens FK 65.20    
4 Peter Wergens -64 Spårvägens FK 66.44    
5 Joakim Petersson -62 Turebergs FK 69.49    
6 Jan Engman -61 IFK Lidingö 79.14    
           
  M55 800 M       2019-05-19
1 Roger Reinhold -61 Spårvägens FK 2.28.12    
2 Joakim Petersson -62 Turebergs FK 2.38.95    
           
  M55 1500 M       2019-05-18
1 Patrik Karlsson -62 Turebergs FK 4.54.91    
2 Anders Toll -61 Uppsala LK 5.02.45    
3 Roger Reinhold -61 Spårvägens FK 5.27.70    
           
  M55 5000 M       2019-05-19
1 Patrik Karlsson -62 Turebergs FK 17.54.60    
2 Eskil Svensson -64 Fredrikshof FIF 18.08.26    
3 Roland Lycksell -64 IFK Lidingö 20.11.97    
4 Joakim Petersson -62 Turebergs FK 20.23.26    
5 Roger Reinhold -61 Spårvägens FK 20.56.66    
           
           
  M55 100 M HÄCK 91.4cm   Vind -1.0   2019-05-18
1 Anders Toll -61 Uppsala LK 18.16    
           
  M55 400 M HÄCK 84.0cm       2019-05-19
1 Anders Toll -61 Uppsala LK 67.01    
           
  M55 HÖJD       2019-05-19
1 Jan Engman -61 IFK Lidingö 1.20    
           
  M55 LÄNGD       2019-05-19
1 Tomas Ackeberg -64 IFK Tumba 4.00 +0,9  
2 Jan Engman -61 IFK Lidingö 3.03 0,0  
           
  M55 KULA 6,0kg       2019-05-18
1 Bengt Petersson -61 Spårvägens FK 14.74    
2 Per Östlund -61 Hässelby SK 12.05    
3 Rolf Österholm -62 Timrå AIF 11.40    
4 Mikael Wallin -63 Spårvägens FK 10.25    
5 Janne Åkerblom -62 IFK Lidingö 8.82    
           
  M55 DISKUS 1,5kg       2019-05-18
1 Erik Holmgren -61 Boo IF 40.42    
2 Per Östlund -61 Hässelby SK 37.88    
3 Mikael Wallin -63 Spårvägens FK 27.34    
4 Janne Åkerblom -62 IFK Lidingö 20.67    
           
  M55 SLÄGGA 6,0kg       2019-05-18
1 Mikael Wallin -63 Spårvägens FK 30.97    
2 Tomas Bengtsson -61 IFK Märsta 26.08    
           
  M55 VIKT 11.34kg       2019-05-19
1 Tomas Classon -62 Huddinge AIS 15.40    
           
  M60 100 M   Vind -4.3   2019-05-18
1 Sture Åhs -56 Roma IF 19.41    
           
  M60 200 M   Vind -1.8   2019-05-19
1 Bobbie Baars -58 Turebergs FK 29.35    
           
  M60 400 M       2019-05-18
1 Bobbie Baars -58 Turebergs FK 63.53    
- Sture Åhs -56 Roma IF bröt    
- Jan Sjölund -56 Spårvägens FK ej start    
           
  M60 800 M       2019-05-19
1 Bobbie Baars -58 Turebergs FK 2.26.83    
2 Mats Lindqvist -58 Hellas FK 2.28.78    
           
  M60 1500 M       2019-05-18
1 Lasse Hagström -55 Spårvägens FK 5.28.64    
           
  M60 5000 M       2019-05-19
1 Lars-Göran Berggren -57 TEAM Skavsåret 22.31.84    
           
  M60 300 M HÄCK 76.2cm       2019-05-19
- Jan Sjölund -56 Spårvägens FK Ej start    
           
  M60 HÖJD       2019-05-19
1 Anders Ekwall -56 Stockholms FTF 1.44    
           
  M60 KULA 5,0kg       2019-05-18
1 Östen Eriksson -56 Valö IK 10.60    
2 Johan Löfstedt -59 Ösmo Nynäs FIK 10.12    
3 Peter Lundmark -57 Bålsta IK 9.65    
4 Anders Nilsson -57 Spårvägens FK 9.61    
5 Jörgen Wallin -57 Spårvägens FK 8.48    
           
  M60 DISKUS 1,0kg       2019-05-18
1 Johan Löfstedt -59 Ösmo Nynäs FIK 33.24    
2 Peter Lundmark -57 Bålsta IK 32.54    
3 Östen Eriksson -56 Valö IK 32.47    
4 Jörgen Wallin -57 Spårvägens FK 30.66    
5 Per-Olof Larsson -55 Enköpings AI 30.40    
           
  M60 SLÄGGA 5,0kg       2019-05-18
1 Johan Löfstedt -59 Ösmo Nynäs FIK 29.08    
2 Jörgen Wallin -57 Spårvägens FK 27.34    
3 Peter Lundmark -57 Bålsta IK 25.81    
           
  M60 SPJUT 600g       2019-05-19
1 Johan Löfstedt -59 Ösmo Nynäs FIK 28.66    
           
  M60 VIKT 9.08kg       2019-05-19
1 Jörgen Wallin -57 Spårvägens FK 12.20    
2 Johan Löfstedt -59 Ösmo Nynäs FIK 10.99    
           
  M65 100 M   Vind -4.3   2019-05-18
1 Lars Melander -51 Fredrikshofs IF 15.96    
2 Johan Nordenson -54 IFK Lidingö 16.41    
3 Olli Aulio -52 IFK Lidingö 16.45    
           
  M65 200 M   Vind -1.8   2019-05-19
1 Johan Nordenson -54 IFK Lidingö 32.06    
2 Olli Aulio -52 IFK Lidingö 32.85    
           
  M65 400 M       2019-05-18
1 Lars Melander -51 Fredrikshofs IF 69.70    
2 Johan Nordenson -54 IFK Lidingö 80.16    
           
  M65 800 M       2019-05-19
1 Roland Jansson -52 LK Roslagen 2.47.18    
           
  M65 1500 M       2019-05-18
1 Roland Jansson -52 LK Roslagen 5.42.46    
           
  M65 5000 M       2019-05-19
1 Birger Forsberg -52 Turebergs FK 22.32.85    
           
  M65 HÖJD       2019-05-19
1 Jan de Besche -50 Turebergs FK 1.29    
2 Olli Aulio -52 IFK Lidingö 1.23    
           
  M65 STAV       2019-05-19
1 Björn Bratt - Åkersberga SK 2.80    
           
  M65 LÄNGD       2019-05-19
1 Sture Holmberg -51 Huddinge AIS 4.88 +1,0  
2 Olli Aulio -52 IFK Lidingö 3.95 +1,1  
           
  M65 KULA 5,0kg       2019-05-18
1 Alpo Tornikoski -54 Huddinge AIS 9.66    
2 Kjell Andersson -50 IFK Lidingö 9.11    
3 Olli Aulio -52 IFK Lidingö 9.01    
           
  M65 DISKUS 1,0kg       2019-05-18
1 Åke Ruus -53 Spårvägens FK 42.86    
2 Kjell Andersson -50 IFK Lidingö 30.93    
3 Alpo Tornikoski -54 Huddinge AIS 29.20    
           
  M65 SLÄGGA 5,0kg       2019-05-18
1 Åke Ruus -53 Spårvägens FK 39.16    
2 Kjell Andersson -50 IFK Lidingö 23.88    
           
  M65 SPJUT 600g       2019-05-19
1 Alf Nede -53 IFK Linköpings FK 27.65    
2 Olli Aulio -52 IFK Lidingö 26.18    
           
  M65 VIKT 9.08kg       2019-05-19
1 Åke Ruus -53 Spårvägens FK 15.01    
2 Kjell Andersson -50 IFK Lidingö 10.39    
           
  M70 100 M   Vind -4.3   2019-05-18
1 Olle Borg -47 KFUM Arvika 15.66    
2 Inge Hermansson -45 IFK Lidingö 17.06    
3 Krysztof Furmaniuk -48 Hellas FK 17.22    
4 Antti Lindstedt -49 Huddinge AIS 18.83    
           
  M70 200 M   Vind -1.8   2019-05-19
1 Inge Hermansson -45 IFK Lidingö 36.16    
- Krysztof Furmaniuk -48 Hellas FK Ej start?    
           
  M70 400 M       2019-05-18
1 Inge Hermansson -45 IFK Lidingö 81.06    
2 Lars Noaksson -45 Hässelby SK 83.62    
3 Krysztof Furmaniuk -48 Hellas FK 86.94    
           
  M70 800 M       2019-05-19
1 Krysztof Furmaniuk -48 Hellas FK 3.25.42    
- Bengt Lindgren -47 Vallentuna FK Bröt    
           
  M70 5000 M       2019-05-19
1 Bengt Lindgren -47 Vallentuna FK 26.33.61    
2 Christer Schapiro -48 Team CRS 26.45.38    
           
  M70 80 M HÄCK 76.2cm   Vind -2.3   2019-05-18
1 Inge Hermansson -45 IFK Lidingö 21.02    
           
  M70 300 M HÄCK 76.2cm       2019-05-19
1 Inge Hermansson -45 IFK Lidingö 69.41    
           
  M70 HÖJD       2019-05-19
1 John Östlund -45 Hässelby SK 1.23    
2 Inge Hermansson -45 IFK Lidingö 1.14    
           
  M70 STAV       2019-05-19
1 Inge Hermansson -45 IFK Lidingö 2.00    
- John Östlund -45 Hässelby SK Ej res    
           
  M70 LÄNGD       2019-05-19
1 Olle Borg -47 KFUM Arvika 4.31 +0,1  
2 Inge Hermansson -45 IFK Lidingö 2.99 +0,9  
           
  M70 TRESTEG       2019-05-18
1 Olle Borg -47 KFUM Arvika 9.08 +3,9 (8,70  +0,5)
2 Inge Hermansson -45 IFK Lidingö 5.69 ej upg. Vind  
           
  M70 KULA 4,0kg       2019-05-18
1 Aleksander Strykowski -47 Turebergs FK 10.07    
2 John Östlund -45 Hässelby SK 9.65    
3 Inge Hermansson -45 IFK Lidingö 9.34    
4 Antti Lindstedt -49 Huddinge AIS 9.19    
           
  M70 DISKUS 1,0kg       2019-05-18
1 John Östlund -45 Hässelby SK 28.83    
2 Inge Hermansson -45 IFK Lidingö 28.07    
3 Antti Lindstedt -49 Huddinge AIS 26.48    
4 Aleksander Strykowski -47 Turebergs FK 26.05    
           
  M70 SLÄGGA 4,0kg       2019-05-18
1 Aleksander Strykowski -47 Turebergs FK 33.40    
2 John Östlund -45 Hässelby SK 26.28    
3 Antti Lindstedt -49 Huddinge AIS 24.40    
           
  M70 SPJUT 500g       2019-05-19
1 John Östlund -45 Hässelby SK 28.24    
2 Inge Hermansson -45 IFK Lidingö 26.70    
3 Aleksander Strykowski -47 Turebergs FK 23.07    
           
  M70 VIKT 7.26kg       2019-05-19
1 Aleksander Strykowski -47 Turebergs FK 12.16    
2 John Östlund -45 Hässelby SK 10.96    
3 Inge Hermansson -45 IFK Lidingö 9.49    
           
  M75 100 M   Vind -3.3   2019-05-18
1 Björn Oback -44 IFK Tumba 19.34    
           
  M75 400 M       2019-05-18
1 Jan Förberg -42 Hammarby IF 87.18    
           
  M75 1500 M       2019-05-18
1 Jan Förberg -42 Hammarby IF 6.41.64    
           
  M75 5000 M       2019-05-19
1 Jan Förberg -42 Hammarby IF 23.50.37    
           
  M75 80 M HÄCK 76.2cm   Vind -2.3   2019-05-18
1 Björn Oback -44 IFK Tumba 21.04    
           
  M75 HÖJD       2019-05-19
1 Sven-Ola Komstadius -44 IFK Tumba 1.14    
           
  M75 LÄNGD       2019-05-19
1 Gunnar Ekstedt -43 Hässelby SK 3.49 +1,2  
2 Sven-Ola Komstadius -44 IFK Tumba 2.08 +1,6  
           
  M75 TRESTEG       2019-05-18
1 Bengt O Hallberg -43 IFK Lidingö 5.54 +2,9  
           
  M75 KULA 4,0kg       2019-05-18
1 Sven-Ola Komstadius -44 IFK Tumba 8.68    
2 Bo Sundström -40 Turebergs FK 6.33    
           
  M75 DISKUS 1,0kg       2019-05-18
1 Sven-Ola Komstadius -44 IFK Tumba 18.07    
2 Bo Sundström -40 Turebergs FK 17.15    
3 Bengt O Hallberg -43 IFK Lidingö 17.08    
           
  M75 SLÄGGA 4,0kg       2019-05-18
1 Bo Sundström -40 Turebergs FK 17.34    
- Sven-Ola Komstadius -44 IFK Tumba ej res.    
           
  M75 SPJUT 500g       2019-05-19
1 Bengt O Hallberg -43 IFK Lidingö 18.71    
2 Bo Sundström -40 Turebergs FK 15.88    
           
  M75 VIKT 7.26kg       2019-05-19
1 Bo Sundström -40 Turebergs FK 6.90    
           
  M80 100 M   Vind -3.3   2019-05-18
1 Anthony Treacher -39 IFK Lidingö 16.43    
2 Lennart Asplund -39 IFK Märsta 18.17    
3 Ingvar Lindqvist -38 IFK Lidingö 19.18    
           
  M80 200 M   Vind -1.8   2019-05-19
1 Anthony Treacher -39 IFK Lidingö 33.25    
2 Lennart Asplund -39 IFK Märsta 38.69    
3 Ingvar Lindqvist -38 IFK Lidingö 42.58    
           
  M80 400 M       2019-05-18
1 Anthony Treacher -39 IFK Lidingö 81.86    
- Lennart Asplund -39 IFK Märsta Bröt    
           
  M80 LÄNGD       2019-05-19
1 Anthony Treacher -39 IFK Lidingö 3.69 +2,0  
2 Tor Trondset -35 Ösmo Nynäs FIK 2.44 +0,9  
           
  M80 KULA 3,0kg       2019-05-18
1 Ingvar Lindqvist -38 IFK Lidingö 9.66    
           
  M80 DISKUS 1,0kg       2019-05-18
1 Ingvar Lindqvist -38 IFK Lidingö 20.61    
           
  M80 SLÄGGA 3,0kg       2019-05-18
1 Ingvar Lindqvist -38 IFK Lidingö 23.62    
           
  M80 SPJUT 400g       2019-05-19
1 Tor Trondset -35 Ösmo Nynäs FIK 22.30    
2 Ingvar Lindqvist -38 IFK Lidingö 20.17    
           
  M80 VIKT 5.45kg       2019-05-19
1 Ingvar Lindqvist -38 IFK Lidingö 11.86    
2 Tor Trondset -35 Ösmo Nynäs FIK 9.13    
           
  M85 KULA 3,0kg       2019-05-18
1 Östen Edlund -34 Ragunda IF 12.15    
           
  M85 DISKUS 1,0kg       2019-05-18
1 Östen Edlund -34 Ragunda IF 34.31    
           
  M85 SLÄGGA 3,0kg       2019-05-18
1 Östen Edlund -34 Ragunda IF 36.75    
           
  M85 VIKT 5.45kg       2019-05-19
1 Östen Edlund -34 Ragunda IF 15.81    
           
  M95 KULA 3,0kg       2019-05-18
1 Gunnar Kulleskog -23 Huddinge AIS 5.09    
           
  M95 DISKUS 1,0kg       2019-05-18
1 Gunnar Kulleskog -23 Huddinge AIS 12.19    
           
  M95 SLÄGGA 3,0kg       2019-05-18
1 Gunnar Kulleskog -23 Huddinge AIS 11.63    
           
  M95 SPJUT 400g       2019-05-19
1 Gunnar Kulleskog -23 Huddinge AIS 9.13    
           
  M95 VIKT 5.45kg       2019-05-19
1 Gunnar Kulleskog -23 Huddinge AIS 5.48    
           
  KVINNOR LÄNGD       2019-05-19
1 Malin Marmbrandt -85 Västerås FK 6.17 0,0  
           
  K35 100 M   Vind -2.3   2019-05-18
1 Karolina Busznyak -84 IFK Tumba 14.61    
           
  K35 5000 M       2019-05-19
1 Natalie Dahlqvist -84 Vegan Runners IK 19.45.06    
           
  K40 100 M   Vind -2.3   2019-05-18
1 Charlotte Törnqvist -79 Spårvägens FK 13.90    
2 Lisa Maidell -78 Turebergs FK 14.24    
           
  K40 200 M   Vind -0.6   2019-05-19
1 Louise Zettergren -77 Mälarhöjdens IK 32.23    
           
  K40 400 M       2019-05-18
1 Anna Logg -78 Hälle IF 72.68    
           
  K40 LÄNGD       2019-05-19
1 Louise Zettergren -77 Mälarhöjdens IK 4.29 +0,9  
2 Linda Storm -78 Mälarhöjdens IK 3.50 +1,6  
           
  K40 KULA 4,0kg       2019-05-18
1 Petra Sahlgren -76 Spårvägens FK 7.63    
2 Elin Post -78 Mälarhöjdens IK 6.42    
3 Marja Hjelmstedt Held -78 Mälarhöjdens IK 5.93    
           
  K40 DISKUS 1,0kg       2019-05-18
1 Lena Björk -76 IFK Lidingö 41.58    
2 Petra Sahlgren -76 Spårvägens FK 17.73    
3 Linda Storm -78 Mälarhöjdens IK 16.40    
4 Elin Post -78 Mälarhöjdens IK 15.04    
5 Marja Hjelmstedt Held -78 Mälarhöjdens IK 12.12    
           
  K40 SLÄGGA 4,0kg       2019-05-18
1 Petra Sahlgren -76 Spårvägens FK 29.98    
           
  K40 SPJUT 600g       2019-05-19
1 Anna Werner -79 Turebergs FK 24.23    
2 Petra Sahlgren -76 Spårvägens FK 19.56    
3 Louise Zettergren -77 Mälarhöjdens IK 16.85    
4 Linda Storm -78 Mälarhöjdens IK 14.98    
           
  K40 VIKT 9.08kg       2019-05-19
1 Anna Werner -79 Turebergs FK 9.32    
           
  K45 100 M   Vind -2.3   2019-05-18
1 Helen Hermundstad -73 Spårvägens FK 13.62    
2 Ulrika Evjen -74 Spårvägens FK 14.14    
           
  K45 200 M   Vind -0.6   2019-05-19
1 Helen Hermundstad -73 Spårvägens FK 27.37    
2 Jenny Åkervall -72 Spårvägens FK 28.63    
3 Martina Gidlöf -74 IFK Lidingö 29.97    
           
  K45 400 M       2019-05-18
1 Helen Hermundstad -73 Spårvägens FK 62.46    
2 Martina Gidlöf -74 IFK Lidingö 69.29    
           
  K45 HÖJD       2019-05-19
1 Linda Malmqvist Kihl -73 Mälarhöjdens IK 1.38    
2 Åsa Härkegård -70 Mälarhöjdens IK 1.17    
           
  K45 STAV       2019-05-19
1 Linda Malmqvist Kihl -73 Mälarhöjdens IK 2.00    
           
  K45 LÄNGD       2019-05-19
1 Ulrika Evjen -74 Spårvägens FK 4.54 +0,3  
2 Linda Malmqvist Kihl -73 Mälarhöjdens IK 4.08 0,0  
3 Åsa Härkegård -70 Mälarhöjdens IK 3.59 +0,7  
4 Annika Reutersten -73 Mälarhöjdens IK 3.30 +1,8  
           
  K45 KULA 4,0kg       2019-05-18
1 Ulrika Evjen -74 Spårvägens FK 9.44    
2 Linda Malmqvist Kihl -73 Mälarhöjdens IK 9.10    
3 Mary-Lou Richards Nilsson -71 Spårvägens FK 7.94    
4 Annika Reutersten -73 Mälarhöjdens IK 5.80    
           
  K45 DISKUS 1,0kg       2019-05-18
1 Linda Malmqvist Kihl -73 Mälarhöjdens IK 23.00    
2 Mary-Lou Richards Nilsson -71 Spårvägens FK 21.16    
3 Annika Reutersten -73 Mälarhöjdens IK 14.62    
           
  K45 SLÄGGA 4,0kg       2019-05-18
1 Ulrika Wilkman -72 Ösmo Nynäs FIK 13.74    
           
  K45 SPJUT 600g       2019-05-19
1 Linda Malmqvist Kihl -73 Mälarhöjdens IK 25.74    
2 Åsa Härkegård -70 Mälarhöjdens IK 19.38    
           
  K45 VIKT 9.08kg       2019-05-19
1 Maria Classon -70 Huddinge AIS 6.91    
           
  K50 100 M   Vind -2.3   2019-05-18
1 Annette Rylander -69 Spårvägens FK 14.76    
2 Annica Sandström -68 IFK Lidingö 14.87    
3 Charlotte Häggström -68 Spårvägens FK 14.90    
4 Eva Krönlein -66 IFK Lidingö 15.73    
           
  K50 200 M   Vind -1.9   2019-05-19
1 Annette Rylander -69 Spårvägens FK 30.63    
2 Charlotte Häggström -68 Spårvägens FK 30.90    
3 Eva Krönlein -66 IFK Lidingö 32.07    
4 Jenny Kessler Mertsch -69 Bromma IF 33.08    
5 Anita Christenson -66 Turebergs FK 38.59    
           
  K50 400 M       2019-05-18
1 Charlotta Häggström -68 Spårvägens FK 71.69    
2 Anita Christenson -66 Turebergs FK 91.86    
           
  K50 5000 M       2019-05-19
1 Mia Edvardsson -66 Hässelby SK 23.30.63    
           
  K50 80 M HÄCK 76.2cm   Vind -2.3   2019-05-18
1 Annica Sandström -68 IFK Lidingö 14.70    
           
  K50 TRESTEG       2019-05-18
1 Annica Sandström -68 IFK Lidingö 10.05 +2,5 (10,02  +1,0)
           
  K50 KULA 3,0kg       2019-05-18
1 Lena Borg -69 Spårvägens FK 9.82    
2 Annica Sandström -68 IFK Lidingö 9.17    
3 Jenny Kessler Mertsch -69 Bromma IF 6.68    
           
  K50 DISKUS 1,0kg       2019-05-18
1 Lena Borg -69 Spårvägens FK 22.27    
2 Annica Sandström -68 IFK Lidingö 22.09    
           
  K50 SLÄGGA 3,0kg       2019-05-18
1 Lena Borg -69 Spårvägens FK 35.71    
2 Annica Sandström -68 IFK Lidingö 26.46    
           
  K50 SPJUT 500g       2019-05-19
1 Annette Rylander -69 Spårvägens FK 18.03    
2 Eva Krönlein -66 IFK Lidingö 11.57    
           
  K55 LÄNGD       2019-05-19
1 Lena Sundberg -61 IFK Tumba 3.22 +0,7  
           
  K55 TRESTEG       2019-05-18
1 Lena Sundberg -61 IFK Tumba 6.97 +1,8  
           
  K55 KULA 3,0kg       2019-05-18
1 Görel Manners -63 Spårvägens FK 8.44    
2 Lena Sundberg -61 IFK Tumba 7.26    
           
  K55 VIKT 7.26kg       2019-05-19
1 Lena Sundberg -61 IFK Tumba 7.43    
           
  K60 100 M   Vind -2.3   2019-05-18
1 Gunnel Tolfes -58 Turebergs FK 15.74    
2 Lilly Wizén -55 Roma IF 16.39    
3 Kerstin Sjöqvist -56 Uppsala LK 18.48    
           
  K60 200 M   Vind -2.1   2019-05-19
1 Gunnel Tolfes -58 Turebergs FK 32.66    
2 Lilly Wizén -55 Roma IF 33.64    
3 Kerstin Sjöqvist -56 Uppsala LK 36.77    
           
  K60 400 M       2019-05-18
1 Gunnel Tolfes -58 Turebergs FK 70.73    
           
  K60 800 M       2019-05-19
1 Gunnel Tolfes -58 Turebergs FK 2.51.44    
2 Kerstin Sjöqvist -56 Uppsala LK 3.05.45    
- Lilly Wizén -55 Roma IF Bröt    
           
  K60 1500 M       2019-05-18
1 Kerstin Sjöqvist -56 Uppsala LK 6.36.15    
           
  K60 80 M HÄCK 68.6cm   Vind -2.3   2019-05-18
1 Gunnel Tolfes -58 Turebergs FK 16.64    
           
  K60 300 M HÄCK 68.6cm       2019-05-19
1 Gunnel Tolfes -58 Turebergs FK 56.72    
           
  K60 KULA 3,0kg       2019-05-18
1 Gunnel Tolfes -58 Turebergs FK 7.05    
           
  K60 SLÄGGA 3,0kg       2019-05-18
1 Marie Forsberg -58 Spårvägens FK 27.15    
           
  K60 VIKT 5.45kg       2019-05-19
1 Marie Forsberg -58 Spårvägens FK 10.93    
           
  K65 100 M   Vind -2.3   2019-05-18
1 Ulla Karnebäck -53 Turebergs FK 16.52    
           
  K65 200 M   Vind -2.1   2019-05-19
1 Ulla Karnebäck -53 Turebergs FK 34.00    
           
  K65 400 M       2019-05-18
1 Ulla Karnebäck -53 Turebergs FK 76.63    
2 Maria Björkman -52 Turebergs FK 109.18    
           
  K65 800 M       2019-05-19
1 Maria Björkman -52 Turebergs FK 3.57.89    
           
  K65 LÄNGD       2019-05-19
1 Ulla Karnebäck -53 Turebergs FK 3.65 +0,3  
           
  K85 KULA 2,0kg       2019-05-18
1 Art Kosol -32 Spårvägens FK 3.75    
           
  K85 DISKUS 0,75kg       2019-05-18
1 Art Kosol -32 Spårvägens FK 8.57    
           
  K85 SLÄGGA 2,0kg       2019-05-18
1 Art Kosol -32 Spårvägens FK 15.01    
           
  K85 SPJUT 400g       2019-05-19
1 Art Kosol -32 Spårvägens FK 4.04    
           
  K85 VIKT 4.0kg       2019-05-19
1 Art Kosol -32 Spårvägens FK 5.86    
Uppdaterad: 18 MAJ 2019 16:53 Skribent: Roger Karlsson/Mikael Magnusson
Epost: This is a mailto link

Postadress:
IFK Tumba FK - Friidrott
Box 214
14701 Tumba

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info