Hoppa till sidans innehåll

2015 Mångkamps-DM Resultat


Här är korrekturlästa(2015-05-20) resultat från mångkampen, ev fel mailas This is a mailto link

Resultat som pdf

                             
  Tävling DM/JDM/UDM                        
  Datum 2015-05-09-10                        
  Tävlingsledare Christian Östervall                      
  Plats Sätra IP                        
  Eltid Erik Isaksson                        
  Starter Söndag Peter Hagren                        
  Starter lördag Fredrik Jurstrand                        
  Starter lördag Bo Wallsten                        
  Arrangör IFK Tumba                        
  Väder Lördag Sol ca 15 grader                        
  Väder söndag Förmiddag Mulet ca 8 grader                        
  Väder söndag Eftermiddag Sol ca 14 grader                        
                             
  Rättelser                           
  Hopp och kastserier inlagda                        
  Vikter och häckhöjder inlagda                        
  Grenresultat inlagt                          
  Övriga rättelser/tillägg                           
  finns innan varje klass                          
  Poängtabell för PF7-9 är                          
  placeringspoäng, dvs 1=1p, 2=2p                        
                             
                             
  F19-K22:                           
  Då ordinarie 800m-lopp inte fick några tider pga missöde                   
  med tidtagningen har de manuella tider som tagits av tränare                   
  lagts in i resultatlistan. Flera valde att springa om i ett eget lopp eller tillsammans med F17          
  Dessa tider har också lagts till i resultatlistan som officiella tider och de med manuell           
  tid och ordinarie tid har 2 olika poängsummor presenterade                  
  Några tävlande valde att inte köra om 800-loppet även då de inte hade               
  någon manuell tid och deras totalpoäng är då utan 800m loppet.                
                             
                             
  M22   100m Längd Kula Höjd 400m 110mh Diskus Stav Spjut 1500m    
1 Anton Johansson -93 Huddinge AIS 12,04 6,23 7,29 1,69 55,49 17,89 18,28 3,15 28,91 4.53,71 4767  
      643 637 324 536 579 535 240 393 284 596    
      (+0.10) (+1.3)       (-0.50)            
                             
  P19   100m Längd Kula Höjd 400m 110mh Diskus Stav Spjut 1500m    
1 Axel Ohlsson -96 Hässelby SK 12,12 6,28 15,35 1,87 52,67 15,83 41,00 4,35 DNS DNS 5623  
      628 648 811 687 696 752 685 716        
      (+0.10) (+1.4)       (-0.50)            
                             
  100m Vind -0.10                        
1 Axel Johansson -96 Hässelby SK 12.12                      
2 Anton Johansson -93 Huddinge AIS 12.04                      
                             
  400m                          
1 Axel Johansson -96 Hässelby SK 52.67                      
2 Anton Johansson -93 Huddinge AIS 55.49                      
                             
  1500m                          
1 Anton Johansson -93 Huddinge AIS 4.53.71                      
  Axel Johansson -96 Hässelby SK Ej Start                      
                             
  110mh 106.7cm Vind -0.50                        
1 Anton Johansson -93 Huddinge AIS 17.89                      
                             
  110mh 100.0cm Vind -0.50                        
1 Axel Johansson -96 Hässelby SK 15.83                      
                             
  Höjd                          
1 Axel Johansson -96 Hässelby SK 1.87                      
1 Anton Johansson -93 Huddinge AIS 1.69                      
                             
      154 160 163 166 169 172 175 178 181 184 187 190
  Anton Johansson -93   0 0 0 x0 xx0 xxx            
  Axel Johansson -96             0   0 0 0 x0 xxx
                             
  Stav                          
1 Axel Johansson -96 Hässelby SK 4.35                      
2 Anton Johansson -93 Huddinge AIS 3.15                      
                             
      285 295 305 315 325 415 425 435 455      
  Anton Johansson -93   0 x0 x0 x0 xxx              
  Axel Johansson -96             0 x0 xx0 xx-      
                             
  Längd                          
1 Axel Johansson -96 Hässelby SK 6.28                      
2 Anton Johansson -93 Huddinge AIS 6.23                      
                             
  Anton Johansson -93   579 (+0.6)   595 (+1.9)   623 (+1.3)        
  Axel Johansson -96   627 (+2.5)   628 (+1.4)   619 (+2.5)        
                             
  Kula 7.26kg                          
1 Anton Johansson -93 Huddinge AIS 7.29                      
                             
  Kula 6.0kg                          
1 Axel Johansson -96 Hässelby SK 15.24                      
                             
  Anton Johansson -93   694 710 729                  
  Axel Johansson -96   15.25 14.82 15.35                  
                             
  Diskus 2.0kg                          
1 Anton Johansson -93 Huddinge AIS 18.28                      
                             
  Diskus 1.75kg                          
1 Anton Johansson -93 Huddinge AIS 41.00                      
                             
  Anton Johansson -93   17.29 17.17 18.28                  
  Anton Johansson -93   41.00 x x                  
                             
  Spjut 800g                          
1 Anton Johansson -93 Huddinge AIS 28.91                      
  Axel Johansson -96 Hässelby SK Ej Start                      
                             
  Anton Johansson -93   28.91 x 28.01                  
                             
  P17   110mh Diskus Stav Spjut 300m 100m Längd Kula Höjd 1000m    
1 Toralv Opsal -98 Norge 14,60 40,82 4,15 44,41 36,25 11,69 6,50 14,92 1,84 2.47,51 7197  
      899 681 659 506 804 713 697 785 661 792    
      (+1.40)         (-0.90) (+0.1)          
2 Gabriel Rosshagen -98 Hässelby SK 15,22 42,09 3,45 56,16 38,29 12,00 5,96 13,00 1,75 2.52,46 6584  
      823 707 469 680 684 651 578 667 585 740    
      (+1.40)         (-0.90) (-0.9)          
3 Martin Moldau -98 Estland 14,26 48,14 4,25 51,16 DNF 11,53 6,29 14,02 1,75 DNS 5778  
      941 832 688 606   746 650 730 585      
      (+1.40)         (-0.90) (-1.2)          
4 Gustaf Backman -99 Spårvägens FK 16,46 25,95 3,35 31,29 39,87 12,54 5,63 10,19 1,63 3.09,53 5041  
      682 385 444 317 597 549 508 497 488 574    
      (+1.40)         (-0.90) (-0.7)          
5 Axel Abrahamsson -98 Bromma IF 16,41 26,25 2,75 30,53 38,88 12,53 5,38 8,43 1,69 2.52,86 5006  
      687 391 298 307 651 551 457 392 536 736    
      (+1.40)         (-0.90) (-1.0)          
  Kevin Duvert -98 IFK Märsta 16,45 33,10 3,35 38,66 39,51 DNS DNS DNS DNS DNS 2692  
      683 526 444 423 616              
      (+1.40)                      
  Thomas Rydh Stenbeck -99 Österhaninge IF 16,61 23,46 ej res 30,18 DNF DNS DNS DNS DNS DNS 1306  
      666 338   302                
      (+1.40)                      
  Sander Moldau -98 Estland DNS DNF 4,25 DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS 688  
      0 0 688                  
                             
  100m Vind (-0.90)                        
1 Martin Moldau -98 Estland 11.53                      
2 Toralv Opsal -98 Norge 11.69                      
3 Gabriel Rosshagen -98 Hässelby SK 12.00                      
4 Axel Abrahamsson -98 Bromma IF 12.53                      
5 Gustaf Backman -99 Spårvägens FK 12.54                      
                             
  300m heat 1                          
1 Toralv Opsal -98 Norge 36.25                      
2 Gabriel Rosshagen -98 Hässelby SK 38.29                      
3 Axel Abrahamsson -98 Bromma IF 38.88                      
4 Thomas Rydh Stenbeck -99 Österhaninge IF Bröt                      
                             
  300m heat 2                          
1 Kevin Duvert -98 IFK Märsta 39.51                      
2 Gustaf Backman -99 Spårvägens FK 39.87                      
  Martin Moldau -98 Estland Bröt                      
  Sander Moldau -98 Estland DNS                      
                             
  1000m                          
1 Toralv Opsal -98 Norge 2.47.51                      
2 Gabriel Rosshagen -98 Hässelby SK 2.52.46                      
3 Axel Abrahamsson -98 Bromma IF 2.52.86                      
4 Gustaf Backman -99 Spårvägens FK 3.09.53                      
                             
  110mh 91.4cm Vind (+1.40)                        
1 Martin Moldau -98 Estland 14.26                      
2 Toralv Opsal -98 Norge 14.60                      
3 Gabriel Rosshagen -98 Hässelby SK 15.22                      
4 Axel Abrahamsson -98 Bromma IF 16.41                      
5 Kevin Duvert -98 IFK Märsta 16.45                      
6 Gustaf Backman -99 Spårvägens FK 16.46                      
7 Thomas Rydh Stenbeck -99 Österhaninge IF 16.61                      
  Sander Moldau -98 Estland DNS                      
                             
  Höjd                          
1 Toralv Opsal -98 Norge 1.84                      
2 Martin Moldau -98 Estland 1.75                      
3 Gabriel Rosshagen -98 Hässelby SK 1.75                      
4 Axel Abrahamsson -98 Bromma IF 1.69                      
5 Gustaf Backman -99 Spårvägens FK 1.63                      
  Thomas Rydh Stenbeck -99 Österhaninge IF DNS                      
  Sander Moldau -98 Estland DNS                      
  Kevin Duvert -98 IFK Märsta DNS                      
                             
      148 151 154 157 160 163 166 169 172 175 178  
  Martin Moldau -98                     0 xxx  
  Axel Abrahamsson -98         0 0 0 xx0 x0 xxx      
  Gustaf Backman -99   0 0 0 0 0 xx0 xxx          
  Gabriel Rosshagen -98                 x0 xx0 0 xxx  
  Toralv Opsal -98                   0   0  
                             
      181 184 187                  
  Martin Moldau -98                          
  Axel Abrahamsson -98                          
  Gustaf Backman -99                          
  Gabriel Rosshagen -98                          
  Toralv Opsal -98   0 xx0 xxx                  
                             
  Stav                          
1 Sander Moldau -98 Estland 4.25                      
2 Martin Moldau -98 Estland 4.25                      
3 Toralv Opsal -98 Norge 4.15                      
4 Gabriel Rosshagen -98 Hässelby SK 3.45                      
5 Gustaf Backman -99 Spårvägens FK 3.35                      
6 Kevin Duvert -98 IFK Märsta 3.35                      
7 Axel Abrahamsson -98 Bromma IF 2.75                      
  Thomas Rydh Stenbeck -99 Österhaninge IF Ej res                      
                             
      215 245 265 275 285 315 335 345 355 375 385  
  Gustaf Backman -99             xx0 0 xxx        
  Axel Abrahamsson -98     x0 0 0 xxx              
  Kevin Duvert -98             0 x0 xxx        
  Thomas Rydh Stenbeck -99   xxx                      
  Sander Moldau -98                       0  
  Martin Moldau -98                       0  
  Gabriel Rosshagen -98                 0 xxx      
  Toralv Opsal -98                     x0    
                             
                             
  Gustaf Backman -99   405 415 425 435 445              
  Axel Abrahamsson -98                          
  Kevin Duvert -98                          
  Thomas Rydh Stenbeck -99                          
  Sander Moldau -98   0   x0   xxx              
  Martin Moldau -98   0 x0 x0 xxx                
  Gabriel Rosshagen -98                          
  Toralv Opsal -98   x0 0 xxx                  
                             
                             
  Längd                          
1 Toralv Opsal -98 Norge 6.50                      
2 Martin Moldau -98 Estland 6.29                      
3 Gabriel Rosshagen -98 Hässelby SK 5.96                      
4 Gustaf Backman -99 Spårvägens FK 5.63                      
5 Axel Abrahamsson -98 Bromma IF 5.38                      
                             
  Gabriel Rosshagen -98   596 (-0.9) 587 (-0.7) x (-1.3)            
  Axel Abrahamsson -98   514 (-1.2) 538 (-1.0) 534 (-1.9)            
  Martin Moldau -98   618 (-1-4) 629 (-1.2) 627 (-1.5)            
  Gustaf Backman -99   563 (-0.7) 560 (+0.6) 542 (-1.6)            
  Toralv Opsal -98   625 (-1.2) 646 (-0.8) 650 (+0.1)            
                             
  Kula 5.0kg                          
1 Toralv Opsal -98 Norge 14.92                      
2 Martin Moldau -98 Estland 14.02                      
3 Gabriel Rosshagen -98 Hässelby SK 13.00                      
4 Gustaf Backman -99 Spårvägens FK 10.19                      
5 Axel Abrahamsson -98 Bromma IF 8.43                      
                             
  Axel Abrahamsson -98   839 843 822                  
  Toralv Opsal -98   1377 1431 1492                  
  Gabriel Rosshagen -98   x 1282 1300                  
  Martin Moldau -98   1301 x 1402                  
  Gustaf Backman -99   988 1019 1002                  
                             
  Diskus 1.5kg                          
1 Martin Moldau -98 Estland 48.14                      
2 Gabriel Rosshagen -98 Hässelby SK 42.09                      
3 Toralv Opsal -98 Norge 40.82                      
4 Kevin Duvert -98 IFK Märsta 33.10                      
5 Axel Abrahamsson -98 Bromma IF 26.25                      
6 Gustaf Backman -99 Spårvägens FK 25.95                      
7 Thomas Rydh Stenbeck -99 Österhaninge IF 23.46                      
  Sander Moldau -98 Estland                        
                             
  Toralv Opsal -98   40.82 40.07 x                  
  Martin Moldau -98   48.14 x 45.52                  
  Sander Moldau -98   x (-) (-)                  
  Thomas Rydh Stenbeck -99   20.57 x 23.46                  
  Kevin Duvert -98   33.10 31.84 29.80                  
  Gabriel Rosshagen -98   36.18 40.28 42.09                  
  Axel Abrahamsson -98   x 22.90 26.25                  
  Gustaf Backman -99   24.26 x 25.95                  
                             
  Spjut 700g                          
1 Gabriel Rosshagen -98 Hässelby SK 56.16                      
2 Martin Moldau -98 Estland 51.16                      
3 Toralv Opsal -98 Norge 44.41                      
4 Kevin Duvert -98 IFK Märsta 38.66                      
5 Gustaf Backman -99 Spårvägens FK 31.29                      
6 Axel Abrahamsson -98 Bromma IF 30.53                      
7 Thomas Rydh Stenbeck -99 Österhaninge IF 30.18                      
                             
  Axel Abrahamsson -98   30.11 30.53 x                  
  Kevin Duvert -98   35.94 38.66 36.12                  
  Martin Moldau -98   x 51.16 50.68                  
  Toralv Opsal -98   42.13 44.24 44.41                  
  Gabriel Rosshagen -98   52.28 56.16 53.49                  
  Gustaf Backman -99   x x 31.29                  
  Thomas Rydh Stenbeck -99   30.18 30.04 x                  
                             
  P15   80mh Diskus Stav Spjut Längd Kula Höjd 800m        
1 Simon Thor -00 IFK Märsta 12,09 50,39 ej res. 50,47 5,63 15,00 1,87 2.19,97 4785      
      693 879   596 508 790 687 632        
      (-0.40)       (-0.5)              
2 Carl af Forselles -01 Hellas FK 12,14 24,23 3,05 31,56 5,14 9,29 1,78 2.31,14 3686      
      685 352 369 321 409 443 610 497        
      (-0.40)       (-1.6)              
3 Felix Prins -00 Hammarby IF 12,37 24,62 2,35 24,83 5,35 9,35 1,60 2.37,15 3240      
      650 360 210 227 451 447 464 431        
      (-0.40)       (-2.0)              
4 Viktor Larsson -01 IFK Tumba 16,62 17,23 1,55 11,97 4,42 7,94 1,39 2.37,45 1881      
      165 221 62 57 276 363 310 427        
      (-0.40)       (-2.5)              
5 Oliwer Raitis -01 Huddinge AIS 18,30 22,72 1,95 22,09 3,55 7,87 1,45 DNF 1550      
      59 323 130 190 137 359 352          
      (-0.40)       (-2.0)              
  Johannes Lilius -01 Huddinge AIS Bröt               0      
        0                    
                             
  Oscar Glas -01 Bromma IF DNS               0      
        0                    
                             
  800m                          
1 Simon Thor -00 IFK Märsta 2.19.97                      
2 Carl af Forselles -01 Hellas FK 2.31.14                      
3 Felix Prins -00 Hammarby IF 2.37.15                      
4 Viktor Larsson -01 IFK Tumba 2.37.45                      
  Oliwer Raitis -01 Huddinge AIS Bröt                      
                             
  80mh 84.0cm Vind (-0.40)                        
1 Simon Thor -00 IFK Märsta 12.09                      
2 Carl af Forselles -01 Hellas FK 12.14                      
3 Felix Prins -00 Hammarby IF 12.37                      
4 Viktor Larsson -01 IFK Tumba 16.62                      
5 Oliwer Raitis -01 Huddinge AIS 18.30                      
  Johannes Lilius -01 Huddinge AIS Bröt                      
                             
  Höjd                          
1 Simon Thor -00 IFK Märsta 1.87                      
2 Carl af Forselles -01 Hellas FK 1.78                      
3 Felix Prins -00 Hammarby IF 1.60                      
4 Oliwer Raitis -01 Huddinge AIS 1.45                      
5 Viktor Larsson -01 IFK Tumba 1.39                      
                             
      130 133 136 139 142 145 148 151 154 157 160 163
  Carl af Forselles -01             0       0   0
  Oliwer Raitis -01   x0 0 xx0 x0 0 xx0 xxx          
  Felix Prins -00         0 0   0 0 x0 xx0 0 xxx
  Viktor Larsson -01   x0 xx0 xx0 x0 xxx              
  Simon Thor -00                          
                             
      166 169 172 175 178 181 184 187 190      
  Carl af Forselles -01     0   0 x0   xxx          
  Oliwer Raitis -01                          
  Felix Prins -00                          
  Viktor Larsson -01                          
  Simon Thor -00   0   0   0 0 0 xx0 xxx      
                             
  Stav                          
1 Carl af Forselles -01 Hellas FK 3.05                      
2 Felix Prins -00 Hammarby IF 2.35                      
3 Oliwer Raitis -01 Huddinge AIS 1.95                      
4 Viktor Larsson -01 IFK Tumba 1.55                      
  Simon Thor -00 IFK Märsta Ej Res                      
                             
      145 155 165 175 185 195 205 235 245 255    
  Carl af Forselles -01                          
  Simon Thor -00                          
  Oliwer Raitis -01   0 0 0 xx0 x0 0 xxx          
  Viktor Larsson -01   xx0 x0                    
  Felix Prins -00                 xx0   xxx    
                             
      305 315 385                  
  Carl af Forselles -01   x0 xxx                    
  Simon Thor -00       xxx                  
  Oliwer Raitis -01                          
  Viktor Larsson -01                          
  Felix Prins -00                          
                             
  Längd                          
1 Simon Thor -00 IFK Märsta 5.63                      
2 Felix Prins -00 Hammarby IF 5.35                      
3 Carl af Forselles -01 Hellas FK 5.14                      
4 Viktor Larsson -01 IFK Tumba 4.42                      
5 Oliwer Raitis -01 Huddinge AIS 3.55                      
                             
  Oliwer Raitis -01   3.55 (-2.0) x (-1.3) x (-1.3)            
  Carl af Forselles -01   4.84 (-2.3) 4.97 (-1.7) 5.14 (-1.6            
  Felix Prins -00   5.12 (-1.2) 4.95 (-0.6) 5.35 (-2.0)            
  Simon Thor -00   5.38 (-1.4) 5.63 (-0.5) 5.42 (-1.7)            
  Viktor Larsson -01   4.42 (-2.5) 4.27 (-2.5) 3.91 (+0.2)            
                             
  Kula 4.0kg                          
1 Simon Thor -00 IFK Märsta 15.00                      
2 Felix Prins -00 Hammarby IF 9.35                      
3 Carl af Forselles -01 Hellas FK 9.29                      
4 Viktor Larsson -01 IFK Tumba 7.94                      
5 Oliwer Raitis -01 Huddinge AIS 7.87                      
                             
  Viktor Larsson -01   7.94 7.85 7.94                  
  Carl af Forselles -01   9.10 9.29 9.09                  
  Felix Prins -00   9.03 9.35 (-)                  
  Oliwer Raitis -01   7.87 7.58 7.71                  
  Simon Thor -00   14.74 14.14 15.00                  
                             
  Diskus 1.0kg                          
1 Simon Thor -00 IFK Märsta 50.39                      
2 Felix Prins -00 Hammarby IF 24.62                      
3 Carl af Forselles -01 Hellas FK 24.23                      
4 Oliwer Raitis -01 Huddinge AIS 22.72                      
5 Viktor Larsson -01 IFK Tumba 17.23                      
                             
  Carl af Forselles -01   24.23 x x                  
  Felix Prins -00   24.62 24.46 22.12                  
  Simon Thor -00   42.53 37.24 50.39                  
  Viktor Larsson -01   15.22 x 17.23                  
  Oliwer Raitis -01   19.24 22.72 19.72                  
                             
  Spjut 600g                          
1 Simon Thor -00 IFK Märsta 50.47                      
2 Carl af Forselles -01 Hellas FK 31.56                      
3 Felix Prins -00 Hammarby IF 24.83                      
4 Oliwer Raitis -01 Huddinge AIS 22.09                      
5 Viktor Larsson -01 IFK Tumba 11.97                      
                             
  Felix Prins -00   24.83 x 20.17                  
  Viktor Larsson -01   11.97 8.49 11.56                  
  Simon Thor -00   47.23 48.59 50.47                  
  Carl af Forselles -01   31.10 28.33 31.56                  
  Oliwer Raitis -01   18.76 19.63 22.09                  
                             
  P13 Alla grenar 2015-05-09 60mh Längd Spjut Höjd 600m              
1 Johannes Jansson -02 Östhammar FI 10,43 5,22 41,46 1,57 1.45,11 4813            
      900 998 975 1000 940              
      (+2.7) (+1.1)                    
2 Zion Eriksson -02 Täby IS 10,04 5,51 24,58 1,57 1.39,6 4747            
      978 1099 600 1000 1070              
      (+1.0) (+2.9)                    
3 Oliver Papinski -02 Täby IS 10,43 4,39 25,80 1,48 1.48,96 3994            
      900 712 630 898 854              
      (+2.7) (+1.2)                    
4 Ludvig All -02 Täby IS 10,19 4,65 24,51 1,33 1.59,35 3712            
      947 801 599 725 640              
      (+2.7) (+-0.0)                    
5 Anton Yderberg -02 IFK Tumba 12,57 4,55 14,61 1,33 1.59,84 2980            
      528 767 329 725 631              
      (+2.7) (+1.4)                    
6 Theo Östergren Ferrer -02 IFK Tumba 11,78 4,05 17,65 1,39 2.06,68 2971            
      655 596 418 795 507              
      (+1.0) (+2.1)                    
7 Erik Torgesson -03 Hammarby IF 11,88 3,82 13,93 1,24 2.06,8 2588            
      638 519 307 619 505              
      (+2.7) (+1.4)                    
8 Teodor Borgius -03 Hammarby IF 11,66 3,91 15,25 1,18 2.10,07 2570            
      675 549 348 548 450              
      (+1.0) (+1.9)                    
9 Kevin Lopez -03 IFK Tumba 13,33 3,78 14,37 1,21 2.09,73 2284            
      419 505 321 584 455              
      (+2.7) (+0.5)                    
10 Sebastian Lind -02 IFK Tumba 13,16 4,03 15,84 1,09 2.10,98 2272            
      443 590 366 438 435              
      (+1.0) (+-0.0)                    
  Rickard Arnoldsson Duvsten -02 IFK Tumba 13,14 4,30 15,42 1,30   2170            
      446 681 353 690                
      (+1.0) (+0.3)                    
  Albin Seidevall -03 Hammarby IF DNS         0            
      0                      
  Filip Lublin -02 IFK Tumba DNS         0            
      0                      
                             
  600m                          
1 Zion Eriksson -02 Täby IS 1.39.60                      
2 Johannes Jansson -02 Östhammar FI 1.45.11                      
3 Oliver Papinski -02 Täby IS 1.48.96                      
4 Ludvig All -02 Täby IS 1.59.35                      
5 Anton Yderberg -02 IFK Tumba 1.59.84                      
6 Theo Östergren Ferrer -02 IFK Tumba 2.06.68                      
7 Erik Torgesson -03 Hammarby IF 2.06.80                      
8 Kevin Lopez -03 IFK Tumba 2.09.73                      
9 Teodor Borgius -03 Hammarby IF 2.10.07                      
10 Sebastian Lind -02 IFK Tumba 2.10.98                      
  Rickard Arnoldsson Duvsten -02 IFK Tumba DNS                      
                             
  60mh 76.2cm Heat 1 Vind (+1.00)                        
1 Zion Eriksson -02 Täby IS 10.04                      
2 Teodor Borgius -03 Hammarby IF 11.66                      
3 Theo Östergren Ferrer -02 IFK Tumba 11.78                      
4 Rickard Arnoldsson Duvsten -02 IFK Tumba 13.14                      
5 Sebastian Lind -02 IFK Tumba 13.16                      
                             
  60mh 76.2cm Heat 1 Vind (+2.70)                        
1 Ludvig All -02 Täby IS 10.19                      
2 Albin Seidvall -03 Hammarby IF 10.43                      
3 Johannes Jansson -02 Östhammar FI 10.43                      
4 Erik Torgesson -03 Hammarby IF 11.88                      
5 Anton Yderberg -02 IFK Tumba 12.57                      
6 Kevin Lopez -03 IFK Tumba 13.33                      
  Filp Lublin -02 IFK Tumba DNS                      
  Oliver Papinski -02 Täby IS DNS                      
                             
  Höjd                          
1 Johannes Jansson -02 Östhammar FI 1.57                      
2 Zion Eriksson -02 Täby IS 1.57                      
3 Oliver Papinski -02 Täby IS 1.48                      
4 Theo Östergren Ferrer -02 IFK Tumba 1.39                      
5 Ludvig All -02 Täby IS 1.33                      
6 Anton Yderberg -02 IFK Tumba 1.33                      
7 Rickard Arnoldsson Duvsten -02 IFK Tumba 1.30                      
8 Erik Torgesson -03 Hammarby IF 1.24                      
9 Kevin Lopez -03 IFK Tumba 1.21                      
10 Teodor Borgius -03 Hammarby IF 1.18                      
11 Sebastian Lind -02 IFK Tumba 1.09                      
                             
      91 94 97 100 103 106 109 112 115 118 121 124
  Teodor Borgius -03             0 0 0 0 0 xxx  
  Johannes Jansson -02                          
  Sebastian Lind -02   0 0 0 x0 x0 0 x0 xxx        
  Anton Yderberg -02                   0 0 x0 x0
  Kevin Lopez -03           0 0 0 0 0 x0 xx0 xxx
  Rickard Arnoldsson Duvsten -02                 0 0 x0 0 0
  Ludvig All -02                         0
  Erik Torgesson -03                 0 0 x0 0 0
  Zion Eriksson -02                          
  Oliver Papinski -02                          
  Theo Östergren Ferrer -02                     0 0 0
                             
      127 130 133 136 139 142 145 148 151 154 157 160
  Teodor Borgius -03                          
  Johannes Jansson -02     0 0   0 0 0 0 x0 x0 x0 xxx
  Sebastian Lind -02                          
  Anton Yderberg -02   0 x0 xx0 xxx                
  Kevin Lopez -03                          
  Rickard Arnoldsson Duvsten -02   xx0 x0 xxx                  
  Ludvig All -02     0 x0 xxx                
  Erik Torgesson -03   xxx                      
  Zion Eriksson -02     0 0   0 0 0 0 0 0 xx0 xxx
  Oliver Papinski -02       0   0   xx0 x0 xxx      
  Theo Östergren Ferrer -02   0 0 xx0 0 0 xxx            
                             
  Längd Zon                          
1 Zion Eriksson -02 Täby IS 5.51                      
2 Johannes Jansson -02 Östhammar FI 5.22                      
3 Ludvig All -02 Täby IS 4.65                      
4 Anton Yderberg -02 IFK Tumba 4.55                      
5 Oliver Papinski -02 Täby IS 4.39                      
6 Rickard Arnoldsson Duvsten -02 IFK Tumba 4.30                      
7 Theo Östergren Ferrer -02 IFK Tumba 4.05                      
8 Sebastian Lind -02 IFK Tumba 4.03                      
9 Teodor Borgius -03 Hammarby IF 3.91                      
10 Erik Torgesson -03 Hammarby IF 3.82                      
11 Kevin Lopez -03 IFK Tumba 3.78                      
                             
  Johannes Jansson -02   x (+0.1) 5.22 (+1.1) x (+1.1)            
  Ludvig All -02   4.39 (+-0.0) 4.65 (+-0.0) 4.53 (+0.5)            
  Kevin Lopez -03   3.61 (+1.3) 3.66 (+-0.0) 3.78 (+0.5)            
  Theo Östergren Ferrer -02   4.05 (+2.1) 3.93 (+0.5) 4.00 (+1.0)            
  Zion Eriksson -02   4.55 (+0.5) 5.25 (+0.6) 5.51 (+2.9)            
  Teodor Borgius -03   3.91 (+1.9) 3.89 (+1.5) 3.91 (+2.0)            
  Erik Torgesson -03   3.82 (+1.4) 3.45 (+0.7) x (+2.0)            
  Anton Yderberg -02   4.25 (+1.4) 4.23 (+0.1) 4.55 (+1.4)            
  Oliver Papinski -02   4.23 (+2.4) 4.39 (+1.2) 4.32 (+-0.0)            
  Sebastian Lind -02   3.92 (+3.1) 3.65 (+2.1) 4.03 (+-0.0)            
  Rickard Arnoldsson Duvsten -02 4.25 (+2.3) 3.96 (+1.3) 4.30 (+0.3)            
                             
  Spjut 400g                          
1 Sebastian Lind -02 IFK Tumba 15.84                      
2 Johannes Jansson -02 Östhammar FI 41.46                      
3 Zion Eriksson -02 Täby IS 24.58                      
4 Theo Östergren Ferrer -02 IFK Tumba 17.65                      
5 Oliver Papinski -02 Täby IS 25.80                      
6 Erik Torgesson -03 Hammarby IF 13.93                      
7 Kevin Lopez -03 IFK Tumba 14.37                      
8 Teodor Borgius -03 Hammarby IF 15.25                      
9 Anton Yderberg -02 IFK Tumba 14.61                      
10 Rickard Arnoldsson Duvsten -02 IFK Tumba 15.42                      
11 Ludvig All -02 Täby IS 24.51                      
                             
  Sebastian Lind -02   11.94 15.84 14.27                  
  Johannes Jansson -02   31.62 35.51 41.46                  
  Zion Eriksson -02   23.33 17.30 24.58                  
  Theo Östergren Ferrer -02   12.24 16.69 17.65                  
  Oliver Papinski -02   24.35 23.71 25.80                  
  Erik Torgesson -03   13.93 11.23 x                  
  Kevin Lopez -03   12.09 11.11 14.37                  
  Teodor Borgius -03   x 11.28 15.25                  
  Anton Yderberg -02   13.34 14.11 14.61                  
  Rickard Arnoldsson Duvsten -02 15.42 13.97 14.57                  
  Ludvig All -02   21.22 22.88 24.51                  
                             
  P11 Alla grenar 2015-05-09 60mh Längd Boll Höjd 600m              
1 Linus Jonsson -04 Hässelby SK 12,14 4,13 32,23 1,27 2.14,98 2769p            
      596 624 522 655 372              
      (+1.20) (+-0.0)                    
2 Napoleon Ljungkvist -04 IFK Tumba 15,20 2,98 16,18 1,06 2.23,97 1220p            
      203 241 126 401 249              
      (+1.20) (+1.4)                    
  Frej Biverstrand -04 Turebergs FK 12,61 4,02 37,60 DNS   1753p            
      522 586 645                  
      (+1.20) (+-0.0)                    
  Vincent Hill -04 Hammarby IF DNS         0            
                             
  600m                          
1 Linus Jonsson -04 Hässelby SK 2.14.98                      
2 Napoleon Ljungkvist -04 IFK Tumba 2.23.97                      
  Frej Biverstrand -04 Turebergs FK DNS                      
                             
  60mh ca 70.0cm Vind (+1.20)                        
1 Linus Jonsson -04 Hässelby SK 12.14                      
2 Frej Biverstrand -04 Turebergs FK 12.61                      
3 Napoleon Ljungkvist -04 IFK Tumba 15.20                      
                             
  Höjd                          
1 Linus Jonsson -04 Hässelby SK 1.27                      
2 Napoleon Ljungkvist -04 IFK Tumba 1.06                      
                             
      91 94 97 100 103 106 109 112 115      
  Napoleon Ljungkvist -04   0 0 0 x0 0 x0 xxx          
  Linus Jonsson -04           0 0 0   0      
                             
      118 121 124 127 130              
  Napoleon Ljungkvist -04                          
  Linus Jonsson -04   x0 0 x0 x0 xxx              
                             
  Längd Zon                          
1 Linus Jonsson -04 Hässelby SK 4.13                      
2 Frej Biverstrand -04 Turebergs FK 4.02                      
3 Napoleon Ljungkvist -04 IFK Tumba 2.98                      
                             
  Linus Jonsson -04   4.13 (+-0.0) 4.09 (+0.5) 3.91 (+1.3)            
  Frej Biverstrand -04   4.02 (+-0.0) 3.84 (+2.9) 3.98 (+1.0)            
  Napoleon Ljungkvist -04   2.96 (+1.9) 2.98 (+1.4) 2.88 (+-0.0)            
                             
  Boll 300g                          
1 Frej Biverstrand -04 Turebergs FK 37.60                      
2 Linus Jonsson -04 Hässelby SK 32.23                      
3 Napoleon Ljungkvist -04 IFK Tumba 16.18                      
                             
  Frej Biverstrand -04   34.01 35.43 37.60                  
  Linus Jonsson -04   32.23 29.14 28.35                  
  Napoleon Ljungkvist -04   16.18 11.83 14.54                  
                             
  P9 Alla grenar 2015-05-09   60m Kula Längd Totalt                
1 Felix Holmqvist -06 Hanvikens SK 1 1 1 3                
2 Lias Haapanen -06 Hanvikens SK 3 5 2 10                
3 Dean Larsson -06 IFK Tumba 2 4 4 10                
4 Emil Kågström Tyboni -06 Hanvikens SK 4 6 3 13                
5 Joar Olsson -06 Hanvikens SK 5 3 5 13                
6 Anton Watz -06 Hanvikens SK 8 2 7 17                
7 Tim Ivarsson -07 IFK Tumba 6 7 6 19                
8 Alexander Sand -07 IFK Tumba 7 8 8 23                
                             
  P7 Alla grenar 2015-05-09   60m Kula Längd Totalt                
1 Joel Jansson -08 Östhammars FI 1 1 1 3                
                             
  P9 P7 60m                          
  Heat 1 Vind +0.20                        
1 Felix Holmqvist -06 Hanvikens SK 9.76                      
2 Emil Kågström Tyboni -06 Hanvikens SK 11.30                      
3 Joar Olsson -06 Hanvikens SK 11.62                      
4 Alexander Sand -07 IFK Tumba 11.98                      
5 Anton Watz -06 Hanvikens SK 12.16                      
6 Joel Jansson -08 Östhammars FI 12.58                      
                             
  Heat 2 Vind +0.60                        
1 Dean Larsson -06 IFK Tumba 10.72                      
2 Lias Haapanen -06 Hanvikens SK 10.73                      
3 Tim Ivarsson -07 IFK Tumba 11.94                      
                             
                             
  P9 P7 Längd Zon                          
1 Felix Holmqvist -06 Hanvikens SK 3.70                      
2 Lias Haapanen -06 Hanvikens SK 3.00                      
3 Emil Kågström Tyboni -06 Hanvikens SK 2.98                      
4 Dean Larsson -06 IFK Tumba 2.89                      
5 Joar Olsson -06 Hanvikens SK 2.82                      
6 Tim Ivarsson -07 IFK Tumba 2.67                      
7 Anton Watz -06 Hanvikens SK 2.59                      
8 Alexander Sand -07 IFK Tumba 2.53                      
9 Joel Jansson -08 Östhammars FI 2.42                      
                             
  Dean Larsson -06 IFK Tumba 2.89 (+0.7) 2.76 (+-0.0) 2.83 (+1.7)            
  Tim Ivarsson -07 IFK Tumba 2.53 (+-0.0) 2.67 (+-0.0) 2.63 (+1.3)            
  Anton Watz -06 Hanvikens SK 2.38 (+-0.0) 2.59 (+2.0) 2.33 (+0.5)            
  Emil Kågström Tyboni -06 Hanvikens SK 2.98 (+-0.0) 2.77 (+-0.0) 2.93 (+-0.0)            
  Lias Haapanen -06 Hanvikens SK 2.91 (+-0.0) 2.89 (+1.0) 3.00 (+0.5)            
  Joar Olsson -06 Hanvikens SK 2.82 (+-0.0) 2.66 (+0.8) 2.66 (+-0.0)            
  Felix Holmqvist -06 Hanvikens SK 3.49 (+1.9) 3.70 (+0.7) 3.38 (+1.0)            
  Alexander Sand -07 IFK Tumba 2.53 (+1.8) x (+1.7) 2.47 (+1.6)            
  Joel Jansson -08 Östhammars FI 2.42 (+0.7 2.29 (+1.0) x (+2.0)            
                             
  P9 P7  Kula 2.0kg                          
1 Felix Holmqvist -06 Hanvikens SK 5.61                      
2 Anton Watz -06 Hanvikens SK 5.37                      
3 Joar Olsson -06 Hanvikens SK 4.35                      
4 Dean Larsson -06 IFK Tumba 3.94                      
5 Lias Haapanen -06 Hanvikens SK 3.87                      
6 Emil Kågström Tyboni -06 Hanvikens SK 3.69                      
7 Joel Jansson -08 Östhammars FI 3.58                      
8 Tim Ivarsson -07 IFK Tumba 3.54                      
9 Alexander Sand -07 IFK Tumba 3.01                      
                             
  Dean Larsson -06 IFK Tumba 3.61 3.51 3.94                  
  Tim Ivarsson -07 IFK Tumba 3.43   3.54                  
  Anton Watz -06 Hanvikens SK 5.05 5.15 5.37                  
  Emil Kågström Tyboni -06 Hanvikens SK 3.12 3.69 3.60                  
  Lias Haapanen -06 Hanvikens SK 3.87                      
  Joar Olsson -06 Hanvikens SK 4.35 4.22 4.30                  
  Felix Holmqvist -06 Hanvikens SK 4.95 5.32 5.61                  
  Alexander Sand -07 IFK Tumba 2.82 3.01                    
  Joel Jansson -08 Östhammars FI 3.58 3.29 3.28                  
                             
                             
                             
                             
  K22   100mh Höjd Kula 200m Längd Spjut 800m          
1 Rakel Rosshagen -95 Hässelby SK 14,95 1,57 10,39 26,16 5,35 28,61 2.24,6m 4756        
      848 701 555 783 657 450 762          
      (+2.5)     (+0.7) (+-0.0)              
2 Anne Engen Andersen -95 Norge 14,54 1,75 10,07 25,88 5,30 36,70 Ej Tid 4408        
      903 916 534 808 643 604            
      (+2.5)     (+0.7) (+-0.0)              
3 Camilla Rönning -95 Norge 15,17 1,54 13,56 26,73 5,21 46,48 Ej Tid 4393        
      819 666 765 734 617 792            
      (+2.5)     (+0.7) (+-0.0)              
  Malin Skogström -95 Hässelby SK 13,97 1,66 11,04 25,52 DNS     3227        
      983 806 598 840                
      (+2.5)     (+0.7)                
                             
  200m Vind (+0.79)                        
1 Malin Skogström -95 Hässelby SK 25.52                      
2 Anne Engen Andersen -95 Norge 25.88                      
3 Rakel Rosshagen -95 Hässelby SK 26.16                      
4 Camilla Rönning -95 Norge 26.73                      
                             
  800m K22 och F19                          
  Ordinarie lopp där det blev några manuella tider som de tävlandes tränare tagit                        
  Johanna Dyremark -97 IFK Tumba Ej Tid 2.23.0m                    
  Rakel Rosshagen -95 Hässelby SK Ej Tid 2.24.6m                    
  Victoria Stöckel -97 Nedre Soppero IK Ej Tid 2.28.5m                    
  Beatrice Lantz -97 IFK Växjö Ej Tid 2.29.6m                    
  Lovisa Östervall -97 IFK Tumba Ej Tid                      
  Emelia Berger -97 Norge Ej Tid                      
  Anne Engen Andersen -95 Norge Ej Tid                      
  Camilla Rönning -95 Norge Ej Tid                      
  Caroline Fleischer -96 Norge Ej Tid                      
                             
  Följande sprang om loppet                          
  Med följande resultat                          
  Med F17                          
  Caroline Fleischer -96 Norge 2.17.42                      
                             
  Sprang eget lopp                          
  Johanna Dyremark -97 IFK Tumba 2.28.71                      
  Lovisa Östervall -97 IFK Tumba 2.29.23                      
  Emelia Berger -97 Norge 2.29.81                      
                             
  100mh 84.0cm Vind (+2.5)                        
1 Malin Skogström -95 Hässelby SK 13.97                      
2 Anne Engen Andersen -95 Norge 14.54                      
3 Rakel Rosshagen -95 Hässelby SK 14.95                      
4 Camilla Rönning -95 Norge 15.17                      
                             
  Höjd                          
1 Anne Engen Andersen -95 Norge 1.75                      
2 Malin Skogström -95 Hässelby SK 1.66                      
3 Rakel Rosshagen -95 Hässelby SK 1.57                      
4 Camilla Rönning -95 Norge 1.54                      
                             
      142 145 148 151 154 157 160 163        
  Malin Skogström -95           0 0 0 0        
  Rakel Rosshagen -95       0 0 x0 x0 xxx          
  Camilla Rönning -95   0 0 0 0 xx0 xxx            
  Anne Engen Andersen -95               0 0        
                             
      166 169 172 175 178              
  Malin Skogström -95   x0 xxx                    
  Rakel Rosshagen -95                          
  Camilla Rönning -95                          
  Anne Engen Andersen -95   0 0 x0 0 xxx              
                             
  Längd                          
1 Rakel Rosshagen -95 Hässelby SK 5.35                      
2 Anne Engen Andersen -95 Norge 5.30                      
3 Camilla Rönning -95 Norge 5.21                      
  Malin Skogström -95 Hässelby SK ej start                      
                             
  Anne Engen Andersen -95   4.82 (+-0.0) 5.30 (+-0.0) 4.76 (-2.3)            
  Rakel Rosshagen -95   5.06 (+-0.0) 5.35 (+-0.0) 4.57 (-2.1)            
  Malin Skogström -95                          
  Camilla Rönning -95   5.21 (+-0.0) 5.18 (+-0.0) 5.05 (-0.7)            
                             
  Kula 4.0kg                          
1 Anne Engen Andersen -95 Norge 10.07                      
2 Camilla Rönning -95 Norge 13.56                      
3 Rakel Rosshagen -95 Hässelby SK 10.39                      
4 Malin Skogström -95 Hässelby SK 11.04                      
                             
  Anne Engen Andersen -95   10.07 9.28 (-)                  
  Camilla Rönning -95   11.94 13.56 13.48                  
  Rakel Rosshagen -95   9.48 10.39 9.86                  
  Malin Skogström -95   11.01 11.04 10.97                  
                             
  Spjut 600g                          
1 Anne Engen Andersen -95 Norge 36.70                      
2 Camilla Rönning -95 Norge 46.48                      
3 Rakel Rosshagen -95 Hässelby SK 28.61                      
                             
  Anne Engen Andersen -95   36.70 36.04 28.99                  
  Camilla Rönning -95   46.30 45.85 46.48                  
  Rakel Rosshagen -95   26.92 28.61 26.14                  
                             
                             
  Victoria Stöckel -97                          
  Skall ha 712p på 800m                          
  Totalt 4598p                          
                             
  Johanna Dyremark -97                          
  får med Manuell tid på 800m                          
  en totalpoäng på 5127p                          
  Hon får 783p för sitt 800m                          
  resultat                          
                             
  F19   100mh Höjd Kula 200m Längd Spjut 800m          
1 Lovisa Östervall -97 IFK Tumba 14,28 1,78 10,78 25,44 5,62 34,55 2.29,23 5321        
      939 953 581 847 735 563 703          
      (+2.4)     (-1.0) (+-0.0)              
2 Johanna Dyremark -97 IFK Tumba 14,64 1,72 9,98 25,62 5,53 31,60 2.28,71 5053        
      890 879 528 831 709 507 709          
      (+2.4)     (-1.0) (+-0.0)              
                  2.23.0m 5127p        
                  783          
                             
3 Caroline Fleischer -96 Norge 14,93 1,75 8,65 26,70 5,43 29,20 2.17,42 4945        
      851 916 441 737 680 461 859          
      (+2.4)     (-1.0) (+0.3)              
4 Emelia Berger -97 Norge 14,72 1,66 9,90 26,13 5,55 30,71 2.29,81 4894        
      879 806 523 786 715 490 695          
      (+2.4)     (-1.0) (+-0.0)              
5 Beatrice Lantz -97 IFK Växjö 15,29 1,66 12,63 27,59 5,05 38,39 2.29,6m 4884        
      804 806 703 664 573 636 698          
      (+2.4)     (-1.0) (+-0.0)              
6 Victoria Stöckel -97 Nedre Soppero IK 15,91 1,57 11,98 26,95 4,97 32,97 2.28,5m 4598        
      725 701 660 716 551 533 712          
      (+2.4)     (-1.0) (+-0.0)              
                             
  200m Vond (-1.00)                        
1 Lovisa Östervall -97 IFK Tumba 25.44                      
2 Johanna Dyremark -97 IFK Tumba 25.62                      
3 Emelia Berger -97 Norge 26.13                      
4 Caroline Fleischer -96 Norge 26.70                      
5 Victoria Stöckel -97 Nedre Soppero IK 26.95                      
6 Beatrice Lantz -97 IFK Växjö 27.59                      
                             
  800m K22 och F19                          
  Ordinarie lopp där det blev några manuella tider som de tävlandes tränare tagit                        
  Johanna Dyremark -97 IFK Tumba Ej Tid 2.23.0m                    
  Rakel Rosshagen -95 Hässelby SK Ej Tid 2.24.6m                    
  Victoria Stöckel -97 Nedre Soppero IK Ej Tid 2.28.5m                    
  Beatrice Lantz -97 IFK Växjö Ej Tid 2.29.6m                    
  Lovisa Östervall -97 IFK Tumba Ej Tid                      
  Emelia Berger -97 Norge Ej Tid                      
  Anne Engen Andersen -95 Norge Ej Tid                      
  Camilla Rönning -95 Norge Ej Tid                      
  Caroline Fleischer -96 Norge Ej Tid                      
                             
  Följande sprang om loppet                          
  Med följande resultat                          
  Med F17                          
  Caroline Fleischer -96 Norge 2.17.42                      
                             
  Sprang eget lopp                          
  Johanna Dyremark -97 IFK Tumba 2.28.71                      
  Lovisa Östervall -97 IFK Tumba 2.29.23                      
  Emelia Berger -97 Norge 2.29.81                      
                             
  100mh 84.0cm Vind (+2.40)                        
1 Lovisa Östervall -97 IFK Tumba 14.28                      
2 Johanna Dyremark -97 IFK Tumba 14.64                      
3 Emelia Berger -97 Norge 14.72                      
4 Caroline Fleischer -96 Norge 14.93                      
5 Beatrice Lantz -97 IFK Växjö 15.29                      
6 Victoria Stöckel -97 Nedre Soppero IK 15.91                      
                             
  Höjd                          
1 Lovisa Östervall -97 IFK Tumba 1.78                      
2 Caroline Fleischer -96 Norge 1.75                      
3 Johanna Dyremark -97 IFK Tumba 1.72                      
4= Beatrice Lantz -97 IFK Växjö 1.66                      
4= Emelia Berger -97 Norge 1.66                      
6 Victoria Stöckel -97 Nedre Soppero IK 1.57                      
                             
      142 145 148 151 154 157 160 163        
  Beatrice Lantz -97           0 0 0 0        
  Emelia Berger -97   0 0 0 0 0 0 0 0        
  Lovisa Östervall -97               0 0        
  Johanna Dyremark -97             0 0 0        
  Caroline Fleischer -96               0 0        
  Victoria Stöckel -97         0 0 0 xxx          
                             
      166 169 172 175 178 181            
  Beatrice Lantz -97   0 xxx                    
  Emelia Berger -97   0 xxx                    
  Lovisa Östervall -97   0 x0 0 xx0 x0 xxx            
  Johanna Dyremark -97   0 0 x0 xxx                
  Caroline Fleischer -96   0 0 xx0 0 xxx              
  Victoria Stöckel -97                          
                             
  Längd                          
1 Lovisa Östervall -97 IFK Tumba 5.62                      
2 Emelia Berger -97 Norge 5.55                      
3 Johanna Dyremark -97 IFK Tumba 5.53                      
4 Caroline Fleischer -96 Norge 5.43                      
5 Beatrice Lantz -97 IFK Växjö 5.05                      
6 Victoria Stöckel -97 Nedre Soppero IK 4.97                      
                             
  Caroline Fleischer -96   5.43 (+0.3) x (+-0.0) 5.29 (-2.5)            
  Lovisa Östervall -97   5.62 (+-0.0) 5.54 (-0.7) x (+-0.0)            
  Johanna Dyremark -97   5.49 (+-0.0) x (+-0.0) 5.53 (+-0.0)            
  Victoria Stöckel -97   4.84 (+-0.0) 4.97 (+-0.0) 4.82 (+-0.0)            
  Emelia Berger -97   x (+-0.0) 5.55 (+-0.0) 5.52 (-0.9)            
  Beatrice Lantz -97   x (-0.1) 5.05 (+-0.0) x (-0.9)            
                             
  Kula 4.0kg                          
1 Beatrice Lantz -97 IFK Växjö 12.63                      
2 Victoria Stöckel -97 Nedre Soppero IK 11.98                      
3 Lovisa Östervall -97 IFK Tumba 10.78                      
4 Johanna Dyremark -97 IFK Tumba 9.98                      
5 Emelia Berger -97 Norge 9.90                      
6 Caroline Fleischer -96 Norge 8.65                      
                             
  Lovisa Östervall -97   10.34 10.23 10.78                  
  Beatrice Lantz -97   11.70 11.39 12.63                  
  Johanna Dyremark -97   9.94 9.77 9.98                  
  Emelia Berger -97   9.77 9.90 8.96                  
  Caroline Fleischer -96   8.35 8.65 (-)                  
  Victoria Stöckel -97   11.75 11.98 11.84                  
                             
  Spjut 600g                          
1 Beatrice Lantz -97 IFK Växjö 38.39                      
2 Lovisa Östervall -97 IFK Tumba 34.55                      
3 Victoria Stöckel -97 Nedre Soppero IK 32.97                      
4 Johanna Dyremark -97 IFK Tumba 31.60                      
5 Emelia Berger -97 Norge 30.71                      
6 Caroline Fleischer -96 Norge 29.20                      
                             
  Johanna Dyremark -97   31.57 31.60 x                  
  Lovisa Östervall -97   34.01 34.08 34.55                  
  Victoria Stöckel -97   x 32.33 32.97                  
  Caroline Fleischer -96   29.20 28.18 26.78                  
  Beatrice Lantz -97   38.39 37.18 35.95                  
  Emelia Berger -97   29.36 30.71 30.09                  
                             
  F17   100mh Höjd Kula 200m Längd Spjut 800m          
1 Bianca Salming -98 Täby IS 15,17 1,72 14,73 27,20 5,18 46,74 2.23,96 5413        
      819 879 843 695 609 797 771          
      (+1.5)     (+2.6) (-0.9)              
2 Emelie Nyman Wänseth -98 Östersunds GIF 14,36 1,75 13,00 26,55 5,45 36,62 2.26,07 5353        
      928 916 727 750 686 603 743          
      (+1.5)     (-0.5) (-1.0)              
3 Lovisa Linde -98 Täby IS 14,90 1,54 13,61 26,04 5,33 41,15 2.21,76 5223        
      855 666 768 794 651 689 800          
      (+1.5)     (+2.6) (-1.0)              
4 Linnea Frobe -98 Täby IS 14,54 1,60 13,45 26,23 4,95 38,77 2.41,03 4924        
      903 736 757 777 546 644 561          
      (+1.5)     (-0.5) (-1.3)              
5 Line Myhrestöl Johansson -98 Norge 15,37 1,48 10,84 27,35 4,90 32,64 2.25,51 4469        
      793 599 585 683 532 527 750          
      (+1.5)     (-0.5) (-1.7)              
6 Linn Karderén -99 Turebergs FK 16,30 1,48 10,43 27,56 4,95 36,47 2.34,96 4279        
      678 599 558 666 546 600 632          
      (+1.5)     (-0.5) (+-0.0)              
7 Fanny Jonsson -99 Östersunds GIF 16,96 1,42 10,81 28,99 4,55 28,02 2.42,21 3701        
      601 534 583 555 441 439 548          
      (+1.5)     (-0.5) (-0.4)              
8 Jennifer Karlsson -99 Hammarby IF 15,72 1,36 9,52 27,96 4,68 20,82 2.43,00 3668        
      749 470 498 634 474 304 539          
      (+1.5)     (+2.6) (+-0.0)              
9 Åshild Opsal -99 Norge 15,63 1,42 ej res 28,16 5,16 35,12 2.50,74 3545        
      760 534   618 603 574 456          
      (+1.5)     (+2.6) (+-0.0)              
10 Telma Eid -98 Norge 15,46 1,63 10,12 26,68 2,83 24,47 DNF 3281        
      782 771 537 739 80 372            
      (+1.5)     (+2.6) (-1.3)              
11 Lovisa Glavare Karlsson -99 Täby IS DNF 1,39 9,60 27,82 4,38 30,07 2.31,36 3202        
      0 502 503 645 398 478 676          
      (+1.5)     (+2.6) (+-0.0)              
  Daniella Ekström -99 Örbyhus IF 18,23 1,42 8,60 31,06 4,32 28,56 DNS 2681        
      465 534 438 411 384 449            
      (+1.5)     (-0.5) (-1.6)              
  Tove Olsson -98 IFK Tumba 14,78 DNS           871        
      (+1.5)                      
                             
  200m Heat 1 Vind (+2.6)                        
1 Lovisa Linde -98 Täby IS 26.04                      
2 Telma Eid -98 Norge 26.68                      
3 Bianca Salming -98 Täby IS 27.20                      
4 Lovisa Glavare Karlsson -99 Täby IS 27.82                      
5 Jennifer Karlsson -99 Hammarby IF 27.96                      
6 Åshild Opsal -99 Norge 28.16                      
                             
  200m Heat 2 Vind (-0.5)                        
1 Linnea Frobe -98 Täby IS 26.23                      
2 Emelie Nyman Wänseth -98 Östersunds GIF 26.55                      
3 Line Myhrestöl Johansson -98 Norge 27.35                      
4 Linn Karderén -99 Turebergs FK 27.56                      
5 Fanny Jonsson -99 Östersunds GIF 28.99                      
6 Daniella Ekström -99 Örbyhus IF 31.06                      
                             
  800m                          
1 Lovisa Linde -98 Täby IS 2.21.76                      
2 Bianca Salming -98 Täby IS 2.23.96                      
3 Line Myhrestöl Johansson -98 Norge 2.25.51                      
4 Emelie Nyman Wänseth -98 Östersunds GIF 2.26.07                      
5 Lovisa Glavare Karlsson -99 Täby IS 2.31.36                      
6 Linn Karderén -99 Turebergs FK 2.34.96                      
7 Linnea Frobe -98 Täby IS 2.41.03                      
8 Fanny Jonsson -99 Östersunds GIF 2.42.21                      
9 Jennifer Karlsson -99 Hammarby IF 2.43.00                      
10 Åshild Opsal -99 Norge 2.50.74                      
  Telma Eid -98 Norge Bröt                      
  Daniella Ekström -99 Örbyhus IF                        
                             
  100mh 76.2cm Heat 1 Vind (+1.5)                        
1 Tove Olsson -98 IFK Tumba 14.78                      
2 Lovisa Linde -98 Täby IS 14.90                      
3 Telma Eid -98 Norge 15.46                      
4 Åshild Opsal -99 Norge 15.63                      
  Lovisa Glavare Karlsson -99 Täby IS Bröt                      
                             
  100mh 76.2cm Heat 2 Vind (+1.5)                        
1 Emelie Nyman Wänseth -98 Östersunds GIF 14.36                      
2 Linnea Frobe -98 Täby IS 14.54                      
3 Bianca Salming -98 Täby IS 15.17                      
4 Line Myhrestöl Johansson -98 Norge 15.37                      
5 Jennifer Karlsson -99 Hammarby IF 15.72                      
6 Linn Karderén -99 Turebergs FK 16.30                      
7 Fanny Jonsson -99 Östersunds GIF 16.98                      
8 Daniella Ekström -99 Örbyhus IF 18.23                      
                             
  Höjd                          
1 Emelie Nyman Wänseth -98 Östersunds GIF 1.75                      
2 Bianca Salming -98 Täby IS 1.72                      
3 Telma Eid -98 Norge 1.63                      
4 Linnea Frobe -98 Täby IS 1.60                      
5 Lovisa Linde -98 Täby IS 1.54                      
6= Line Myhrestöl Johansson -98 Norge 1.48                      
6= Linn Karderén -99 Turebergs FK 1.48                      
8 Fanny Jonsson -99 Östersunds GIF 1.42                      
9 Daniella Ekström -99 Örbyhus IF 1.42                      
10 Åshild Opsal -99 Norge 1.42                      
11 Lovisa Glavare Karlsson -99 Täby IS 1.39                      
12 Jennifer Karlsson -99 Hammarby IF 1.36                      
                             
      130 133 136 139 142 145 148 151 154 157 160  
  Lovisa Linde -98             0   x0 0 xxx    
  Lovisa Glavare Karlsson -99   0 0 0 x0 xxx              
  Telma Eid -98             0 0 0 0 0 xx0  
  Linnea Frobe -98                   0 0 xx0  
  Bianca Salming -98                       0  
  Fanny Jonsson -99   0 0 0 0 0 xxx            
  Linn Karderén -99         0 0 0 0 xxx        
  Daniella Ekström -99         x0 0 xxx            
  Emelie Nyman Wänseth -98                       0  
  Jennifer Karlsson -99       x0 xxx                
  Åshild Opsal -99       0 x0 0 xxx            
  Line Myhrestöl Johansson -98             0 0 xxx        
                             
      163 166 169 172 175 178            
  Lovisa Linde -98                          
  Lovisa Glavare Karlsson -99                          
  Telma Eid -98   xx0 xxx                    
  Linnea Frobe -98   xxx                      
  Bianca Salming -98   0 0 xx0 xx0 xxx              
  Fanny Jonsson -99                          
  Linn Karderén -99                          
  Daniella Ekström -99                          
  Emelie Nyman Wänseth -98   0 0 0 0 xx0 xxx            
  Jennifer Karlsson -99                          
  Åshild Opsal -99                          
  Line Myhrestöl Johansson -98                          
                             
  Längd                          
1 Emelie Nyman Wänseth -98 Östersunds GIF 5.45                      
2 Lovisa Linde -98 Täby IS 5.33                      
3 Bianca Salming -98 Täby IS 5.18                      
4 Åshild Opsal -99 Norge 5.16                      
5 Linn Karderén -99 Turebergs FK 4.95                      
6 Linnea Frobe -98 Täby IS 4.95                      
7 Line Myhrestöl Johansson -98 Norge 4.90                      
8 Jennifer Karlsson -99 Hammarby IF 4.68                      
9 Fanny Jonsson -99 Östersunds GIF 4.55                      
10 Lovisa Glavare Karlsson -99 Täby IS 4.38                      
11 Daniella Ekström -99 Örbyhus IF 4.32                      
12 Telma Eid -98 Norge 2.93                      
                             
  Lovisa Glavare Karlsson -99   x (-2.0) 4.38 (+-0.0) 4.33 (-1.3)            
  Linn Karderén -99   4.95 (+-0.0) 4.94 (+-0.0) 4.75 (-2.2)            
  Bianca Salming -98   5.15 (+-0.0) 5.18 (-0.9) 5.16 (-2.4)            
  Åshild Opsal -99   5.16 (+-0.0) 4.93 (+0.3) 4.89 (-1.1)            
  Daniella Ekström -99   x (-1.7) x (-0.5) 4.32 (-1.6)            
  Lovisa Linde -98   5.21 (-0.2) 5.27 (+0.7) 5.33 (-1.0)            
  Jennifer Karlsson -99   4.68 (+-0.0) 3.41 (-0.3) 4.36 (-2.8)            
  Fanny Jonsson -99   x (-1.7) 4.55 (-0.4) x (-2.5)            
  Telma Eid -98   2.83 (-0.5)                    
  Linnea Frobe -98   4.95 (-1.3) 4.80 (-1.7) 4.92 (-1.7)            
  Emelie Nyman Wänseth -98   5.32 (+0.7) x (+0.8) 5.45 (-1.0)            
  Line Myhrestöl Johansson -98   4.90 (-1.7) 4.82 (-0.6) 4.87 (-0.7)            
                             
  Kula 3.0kg                          
1 Bianca Salming -98 Täby IS 14.73                      
2 Lovisa Linde -98 Täby IS 13.61                      
3 Linnea Frobe -98 Täby IS 13.45                      
4 Emelie Nyman Wänseth -98 Östersunds GIF 13.00                      
5 Line Myhrestöl Johansson -98 Norge 10.84                      
6 Fanny Jonsson -99 Östersunds GIF 10.81                      
7 Linn Karderén -99 Turebergs FK 10.43                      
8 Telma Eid -98 Norge 10.12                      
9 Lovisa Glavare Karlsson -99 Täby IS 9.60                      
10 Jennifer Karlsson -99 Hammarby IF 9.52                      
11 Daniella Ekström -99 Örbyhus IF 8.60                      
                             
  Lovisa Glavare Karlsson -99   9.34 9.34 9.60                  
  Line Myhrestöl Johansson -98   10.79 10.84 10.00                  
  Emelie Nyman Wänseth -98   13.00                      
  Lovisa Linde -98     13.61 13.05                  
  Telma Eid -98   9.06 8.60 10.12                  
  Linnea Frobe -98   12.49 12.83 13.45                  
  Daniella Ekström -99   8.59 8.60 8.51                  
  Linn Karderén -99     10.43                    
  Fanny Jonsson -99   10.81 10.78 10.38                  
  Jennifer Karlsson -99   9.52 9.45 8.99                  
  Bianca Salming -98   14.10 14.73 14.44                  
                             
  Spjut 500g                          
1 Bianca Salming -98 Täby IS 46.74                      
2 Lovisa Linde -98 Täby IS 41.15                      
3 Linnea Frobe -98 Täby IS 38.77                      
4 Emelie Nyman Wänseth -98 Östersunds GIF 36.62                      
5 Linn Karderén -99 Turebergs FK 35.47                      
6 Åshild Opsal -99 Norge 35.12                      
7 Line Myhrestöl Johansson -98 Norge 32.64                      
8 Lovisa Glavare Karlsson -99 Täby IS 30.07                      
9 Daniella Ekström -99 Örbyhus IF 28.56                      
10 Fanny Jonsson -99 Östersunds GIF 28.02                      
11 Telma Eid -98 Norge 24.47                      
12 Jennifer Karlsson -99 Hammarby IF 20.82                      
                             
  Linn Karderén -99   x x 35.47                  
  Fanny Jonsson -99   25.22 28.02 25.92                  
  Emelie Nyman Wänseth -98   33.61 35.57 36.62                  
  Jennifer Karlsson -99   19.18 18.73 20.82                  
  Åshild Opsal -99   34.31 32.76 35.12                  
  Line Myhrestöl Johansson -98   32.64 32.23 x                  
  Daniella Ekström -99   x 24.25 28.56                  
  Lovisa Glavare Karlsson -99   30.07 29.12 19.97                  
  Linnea Frobe -98   37.33 39.35 41.15                  
  Lovisa Linde -98   43.26 46.74 43.16                  
  Bianca Salming -98   24.47 21.22 x                  
  Telma Eid -98                          
                             
  F15   80mh Höjd Kula Längd Spjut 600m            
1 Lovisa Karlsson -00 Högby IF 12,65 1,63 11,30 5,39 30,09 1.53,81 3862          
      769 771 615 668 478 561            
      (+0.40)     (+0.5)                
2 Klara Rådbo -01 Hammarby IF 12,44 1,69 8,42 4,96 25,18 1.56,28 3525          
      801 842 427 548 386 521            
      (+1.70)     (+-0.0)                
3 Lina Hagberg -01 Turebergs FK 13,57 1,48 10,20 4,32 31,21 1.54,34 3212          
      634 599 543 384 500 552            
      (+1.70)     (+1.2)                
4 Izabella Ripsweden -00 IFK Tumba 13,18 1,42 8,21 4,82 25,73 1.57,20 3050          
      690 534 413 511 396 506            
      (+0.40)     (+1.3)                
5 Hejla Rilegård -00 Hammarby IF 15,27 1,30 9,08 3,51 33,18 1.59,40 2506          
      417 409 469 202 537 472            
      (+0.40)     (+-0.0)                
6 Mikaela Ekman -01 Täby IS 16,28 1,30 9,40 4,31 25,10 2.01,69 2409          
      308 409 490 381 384 437            
      (+0.40)     (+0.3)                
7 Mathilda Pousette -00 Täby IS  16,79 1,33 7,12 4,11 18,60 1.51,61 2235          
      259 439 343 333 263 598            
      (+1.70)     (+0.6)                
8 Nadja Lennartsson -01 FIK Färjestaden 16,63 1,27 7,36 3,77 23,22 1.59,95 2080          
      274 379 358 257 349 463            
      (+1.70)     (+1.3)                
9 Josefin Lublin -00 IFK Tumba 16,72 ej res 6,18 3,84 12,45 2.03,72 1378          
      265   283 272 150 408            
      (+0.40)     (+0.4)                
                             
  600m                          
1 Lovisa Karlsson -00 Högby IF 1.53.81                      
2 Josefin Lublin -00 IFK Tumba 2.03.72                      
3 Lina Hagberg -01 Turebergs FK 1.54.34                      
4 Nadja Lennartsson -01 FIK Färjestaden 1.59.95                      
5 Mathilda Pousette -00 Täby IS  1.51.61                      
6 Izabella Ripsweden -00 IFK Tumba 1.57.20                      
7 Hejla Rilegård -00 Hammarby IF 1.59.40                      
8 Mikaela Ekman -01 Täby IS 2.01.69                      
9 Klara Rådbo -01 Hammarby IF 1.56.28                      
                             
  80mh 76.2cm Heat 1 Vind (+1.70)                        
1 Nadja Lennartsson -01 FIK Färjestaden 16.63                      
2 Mathilda Pousette -00 Täby IS  16.79                      
3 Klara Rådbo -01 Hammarby IF 12.44                      
4 Lina Hagberg -01 Turebergs FK 13.57                      
                             
  80mh 76.2cm Heat 2 Vind (+0.40)                        
1 Izabella Ripsweden -00 IFK Tumba 13.18                      
2 Mikaela Ekman -01 Täby IS 16.28                      
3 Hejla Rilegård -00 Hammarby IF 15.27                      
4 Josefin Lublin -00 IFK Tumba 16.72                      
5 Lovisa Karlsson -00 Högby IF 12.65                      
                             
  Höjd                          
1 Klara Rådbo -01 Hammarby IF 1.69                      
2 Lovisa Karlsson -00 Högby IF 1.63                      
3 Lina Hagberg -01 Turebergs FK 1.48                      
4 Izabella Ripsweden -00 IFK Tumba 1.42                      
5 Mathilda Pousette -00 Täby IS  1.33                      
6 Hejla Rilegård -00 Hammarby IF 1.30                      
7 Mikaela Ekman -01 Täby IS 1.30                      
8 Nadja Lennartsson -01 FIK Färjestaden 1.27                      
  Josefin Lublin -00 IFK Tumba Ej res                      
                             
      118 121 124 127 130 133 136 139 142 145 148  
  Lina Hagberg -01               0 0 xx0 x0 x0  
  Nadja Lennartsson -01   0 0 0 x0 xxx              
  Mathilda Pousette -00           xx0 x0 xxx          
  Izabella Ripsweden -00           0 0 0 0 0 xxx    
  Mikaela Ekman -01           xx0 xxx            
  Lovisa Karlsson -00                          
  Klara Rådbo -01                       0  
  Hejla Rilegård -00         0 0 xxx            
  Josefin Lublin -00     xxx                    
                             
      151 154 157 160 163 166 169 172        
  Lina Hagberg -01   xxx                      
  Nadja Lennartsson -01                          
  Mathilda Pousette -00                          
  Izabella Ripsweden -00                          
  Mikaela Ekman -01                          
  Lovisa Karlsson -00     0   0 x0 xxx            
  Klara Rådbo -01     0 0 x0 0 0 x0 xxx        
  Hejla Rilegård -00                          
  Josefin Lublin -00                          
                             
  Längd                          
1 Lovisa Karlsson -00 Högby IF 5.39                      
2 Klara Rådbo -01 Hammarby IF 4.96                      
3 Izabella Ripsweden -00 IFK Tumba 4.82                      
4 Lina Hagberg -01 Turebergs FK 4.32                      
5 Mikaela Ekman -01 Täby IS 4.31                      
6 Mathilda Pousette -00 Täby IS  4.11                      
7 Josefin Lublin -00 IFK Tumba 3.84                      
8 Nadja Lennartsson -01 FIK Färjestaden 3.77                      
9 Hejla Rilegård -00 Hammarby IF 3.51                      
                             
  Klara Rådbo -01   x (+1.4) x (+0.8) 4.96 (+-0.0            
  Mathilda Pousette -00   3.81 (+0.8) 3.96 (+1.5) 4.11 (+0.6)            
  Mikaela Ekman -01   3.84 (+0.9) 3.89 (+0.6) 4.31 (+0.3)            
  Josefin Lublin -00   3.46 (+-0.0 3.84 (+0.4) 3.74 (+0.2)            
  Hejla Rilegård -00   3.51 (+-0.0                    
  Lina Hagberg -01   3.90 (+1.5) 4.32 (+1.1) 4.32 (+1.2)            
  Izabella Ripsweden -00   4.82 (+1.3) 4.79 (+-0.0 4.80 (+0.9)            
  Nadja Lennartsson -01   3.70 (+1.2) 3.75 (+-0.0 3.77 (+1.3)            
  Lovisa Karlsson -00   5.31 (+1.4) 5.29 (+0.5) 5.39 (+0.5)            
                             
  Kula 3.0kg                          
1 Lovisa Karlsson -00 Högby IF 11.30                      
2 Lina Hagberg -01 Turebergs FK 10.20                      
3 Mikaela Ekman -01 Täby IS 9.40                      
4 Hejla Rilegård -00 Hammarby IF 9.08                      
5 Klara Rådbo -01 Hammarby IF 8.42                      
6 Izabella Ripsweden -00 IFK Tumba 8.21                      
7 Nadja Lennartsson -01 FIK Färjestaden 7.36                      
8 Mathilda Pousette -00 Täby IS  7.12                      
9 Josefin Lublin -00 IFK Tumba 6.18                      
                             
  Lina Hagberg -01   9.90 10.20 9.51                  
  Nadja Lennartsson -01   6.78 7.36 6.90                  
  Josefin Lublin -00   6.18 6.07 5.21                  
  Izabella Ripsweden -00   7.00 7.97 8.21                  
  Lovisa Karlsson -00   11.30 10.95 10.99                  
  Klara Rådbo -01   8.42 7.63 8.00                  
  Mikaela Ekman -01   9.40 x 8.51                  
  Mathilda Pousette -00   7.03 6.92 7.12                  
  Hejla Rilegård -00   8.32 9.08 x                  
                             
  Spjut 500g                          
1 Hejla Rilegård -00 Hammarby IF 33.18                      
2 Lina Hagberg -01 Turebergs FK 31.21                      
3 Lovisa Karlsson -00 Högby IF 30.09                      
4 Izabella Ripsweden -00 IFK Tumba 25.73                      
5 Klara Rådbo -01 Hammarby IF 25.18                      
6 Mikaela Ekman -01 Täby IS 25.10                      
7 Nadja Lennartsson -01 FIK Färjestaden 23.22                      
8 Mathilda Pousette -00 Täby IS  18.60                      
9 Josefin Lublin -00 IFK Tumba 12.45                      
                             
  Izabella Ripsweden -00   24.32 24.18 25.73                  
  Mathilda Pousette -00   x 18.60 14.92                  
  Hejla Rilegård -00   33.18 28.65 x                  
  Lovisa Karlsson -00   28.71 30.09 25.10                  
  Mikaela Ekman -01   25.10 x x                  
  Josefin Lublin -00   11.63 12.45 x                  
  Klara Rådbo -01   25.18 21.06 24.00                  
  Nadja Lennartsson -01   23.22 20.72 18.40                  
  Lina Hagberg -01   31.21 x 29.57                  
                             
  F13 Alla grenar 2015-05-10 60mh Höjd Spjut Längd 600m              
1 Johanna Wirebro -02 Motala AIF 10,79 1,45 31,15 4,76 1.50,69 4671p            
      937 929 973 902 930              
      (+0.30)     (+-0.0)                
2 Ella Enander -02 Täby IS 10,25 1,36 25,50 4,67 1.57,67 4350p            
      1046 825 816 869 794              
      (+0.80)     (-0.3)                
3 Ella Hagman -02 Huddinge AIS 10,56 1,33 22,38 4,85 1.52,00 4336p            
      983 790 725 935 903              
      (+0.80)     (+-0.0)                
4 Junianna Larsen Brolin -02 Täby IS 10,05 1,24 23,98 4,74 1.57,26 4241p            
      1088 685 772 895 801              
      (-0.40)     (-1.3)                
5 Oline Opsal -02 Norge 10,81 1,21 22,06 4,20 1.59,84 3746p            
      933 649 715 696 753              
      (+0.30)     (-1.4)                
6 Elisabeth Hvalgren -02 IFK Lidingö 12,64 1,30 12,41 4,83 1.46,65 3694p            
      606 755 392 928 1013              
      (+0.80)     (-1.7)                
7 Elwira Ripsweden -02 IFK Tumba 11,26 1,33 19,95 4,29 2.06,25 3656p            
      847 790 650 729 640              
      (+0.80)     (-1.5)                
8 Embla Wihk -02 Hammarby IF 12,07 1,27 22,37 4,05 1.58,80 3560p            
      701 720 725 641 773              
      (+0.80)     (-0.4)                
9 Kathleen Larsson -03 Hammarby IF 11,53 1,33 11,39 4,03 1.57,16 3377p            
      797 790 353 634 803              
      (-0.40)     (-1.3)                
10 Astrid Lundkvist -02 IFK Tumba 12,42 1,24 16,69 4,06 1.57,31 3317p            
      642 685 545 645 800              
      (+0.80)     (-1.5)                
11 Beata Edelholm -03 Hammarby IF 11,92 1,21 18,73 4,10 2.06,07 3291p            
      727 649 612 660 643              
      (+0.30)     (+-0.0)                
12 Katharina Gråman -03 Tyresö FK 11,23 0,00 13,75 4,71 2.16,71 2650p            
      852 0 442 883 473              
      (-0.40)     (-1.8)                
13 Evelina Sjöström -02 IFK Tumba 12,97 1,18 19,96 3,61 2.32,49 2567p            
      555 613 651 482 266              
      (-0.40)     (-1.3)                
14 Elvira Magnusson -03 IFK Tumba 13,23 1,33 16,80 3,44 2.35,21 2510p            
      515 790 549 421 235              
      (+0.80)     (-0.8)                
15 Sara Luul -03 Hammarby IF 10,91 1,24 12,32 3,53 - 2441p            
      914 685 389 453                
      (+0.30)     (-1.2)                
16 Klara Avebäck -03 Hammarby IF 12,19 1,21 13,21 3,75 - 2284p            
      680 649 422 533                
      (-0.40)     (-1.9)                
17 Molly Grundmark -03 IFK Tumba 13,49 1,12 14,40 3,41 2.48,43 2008p            
      478 541 466 411 112              
      (-0.40)     (-2.0)                
18 Olivia Asp -03 IFK Tumba 12,52 1,00 10,31 3,61 2.40,11 1994p            
      626 392 309 482 185              
      (+0.30)     (-1.1)                
  Sara Svalberg -02 IFK Lidingö 13,32 DNS       502p            
      502                      
      (+0.30)                      
                             
  600m Heat 1                          
1 Kathleen Larsson -03 Hammarby IF 1.57.16                      
2 Astrid Lundkvist -02 IFK Tumba 1.57.31                      
3 Katharina Gråman -03 Tyresö FK 2.16.71                      
4 Evelina Sjöström -02 IFK Tumba 2.32.49                      
5 Elvira Magnusson -03 IFK Tumba 2.35.21                      
6 Olivia Asp -03 IFK Tumba 2.40.11                      
7 Molly Grundmark -03 IFK Tumba 2.48.43                      
  Klara Avebäck -03 Hammarby IF Ej start                      
  Sara Luul -03 Hammarby IF Ej start                      
                             
  600m Heat 2                          
1 Elisabeth Hvalgren -02 IFK Lidingö 1.46.65                      
2 Johanna Wirebro -02 Motala AIF 1.50.69                      
3 Ella Hagman -02 Huddinge AIS 1.52.00                      
4 Junianna Larsen Brolin -02 Täby IS 1.57.26                      
5 Ella Enander -02 Täby IS 1.57.67                      
6 Embla Wihk -02 Hammarby IF 1.58.80                      
7 Oline Opsal -02 Norge 1.59.84                      
8 Beata Edelholm -03 Hammarby IF 2.06.07                      
9 Elwira Ripsweden -02 IFK Tumba 2.06.25                      
                             
  60mh ca 70.0cm Heat 1 Vind (+0.30)                        
1 Johanna Wirebro -02 Motala AIF 10.79                      
2 Oline Opsal -02 Norge 10.81                      
3 Sara Luul -03 Hammarby IF 10.91                      
4 Beata Edelholm -03 Hammarby IF 11.92                      
5 Olivia Asp -03 IFK Tumba 12.52                      
6 Sara Svalberg -02 IFK Lidingö 13.32                      
                             
  60mh ca 70.0cm Heat 2 Vind (-0.40)                        
1 Junianna Larsen Brolin -02 Täby IS 10.05                      
2 Katharina Gråman -03 Tyresö FK 11.23                      
3 Kathleen Larsson -03 Hammarby IF 11.53                      
4 Klara Avebäck -03 Hammarby IF 12.19                      
5 Evelina Sjöström -02 IFK Tumba 12.97                      
6 Molly Grundmark -03 IFK Tumba 13.49                      
                             
  60mh ca 70.0cm Heat 3 Vind (+0.80)                        
1 Ella Enander -02 Täby IS 10.25                      
2 Ella Hagman -02 Huddinge AIS 10.56                      
3 Elwira Ripsweden -02 IFK Tumba 11.26                      
4 Embla Wihk -02 Hammarby IF 12.07                      
5 Astrid Lundkvist -02 IFK Tumba 12.42                      
6 Elisabeth Hvalgren -02 IFK Lidingö 12.64                      
7 Elvira Magnusson -03 IFK Tumba 13.23                      
                             
  Höjd Pool 1                          
1 Elvira Magnusson -03 IFK Tumba 1.33                      
2 Elwira Ripsweden -02 IFK Tumba 1.33                      
3 Embla Wihk -02 Hammarby IF 1.27                      
4 Astrid Lundkvist -02 IFK Tumba 1.24                      
5 Oline Opsal -02 Norge 1.21                      
6 Klara Avebäck -03 Hammarby IF 1.21                      
7 Evelina Sjöström -02 IFK Tumba 1.18                      
8 Molly Grundmark -03 IFK Tumba 1.12                      
9 Olivia Asp -03 IFK Tumba 1.00                      
  Katharina Gråman -03 Tyresö FK Ej res                      
                             
      1.00 1.03 1.06 1.09 1.12 1.15 1.18          
  Oline Opsal -02         0 0 0 0          
  Embla Wihk -02               0          
  Elvira Magnusson -03         0   0 0          
  Elwira Ripsweden -02               0          
  Evelina Sjöström -02       0 0 0 xx0 x0          
  Astrid Lundkvist -02   0 0 0 0 0 0 0          
  Klara Avebäck -03           0 0 x0          
  Olivia Asp -03   0 xxx                    
  Molly Grundmark -03   0 0 0 0 0 xxx            
  Katharina Gråman -03               xxx          
                             
      1.21 1.24 1.27 1.30 1.33 1.36            
  Oline Opsal -02   0 xxx                    
  Embla Wihk -02   0 0 xx0 xxx                
  Elvira Magnusson -03   0 0 0 0 0 xxx            
  Elwira Ripsweden -02   0 0 0 xx0 x0 xxx            
  Evelina Sjöström -02   xxx                      
  Astrid Lundkvist -02   0 0 xxx                  
  Klara Avebäck -03   0 xxx                    
  Olivia Asp -03                          
  Molly Grundmark -03                          
  Katharina Gråman -03                          
                             
  Höjd Pool 2                          
1 Johanna Wirebro -02 Motala AIF 1.45                      
2 Ella Enander -02 Täby IS 1.36                      
3 Ella Hagman -02 Huddinge AIS 1.33                      
4 Kathleen Larsson -03 Hammarby IF 1.33                      
5 Elisabeth Hvalgren -02 IFK Lidingö 1.30                      
6 Sara Luul -03 Hammarby IF 1.24                      
7 Junianna Larsen Brolin -02 Täby IS 1.24                      
8 Beata Edelholm -03 Hammarby IF 1.21                      
                             
      1.12 1.15 1.18 1.21 1.24 1.27 1.30          
  Sara Luul -03   0 0 0 0 0 xxx            
  Ella Hagman -02         0 0 0 0          
  Ella Enander -02               0          
  Johanna Wirebro -02             x0 0          
  Kathleen Larsson -03   0 0 0 0 0 0 x0          
  Beata Edelholm -03   0 0 0 0 xxx              
  Junianna Larsen Brolin -02         0 x0 xxx            
  Elisabeth Hvalgren -02         x0 0 0 0          
                             
      1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48            
  Sara Luul -03                          
  Ella Hagman -02   x0 xxx                    
  Ella Enander -02     0 xxx                  
  Johanna Wirebro -02   x0 0 x0 0 x0 xxx            
  Kathleen Larsson -03   x0 xxx                    
  Beata Edelholm -03                          
  Junianna Larsen Brolin -02                          
  Elisabeth Hvalgren -02   xxx                      
                             
  Längd Zon                          
1 Ella Hagman -02 Huddinge AIS 4.85                      
2 Elisabeth Hvalgren -02 IFK Lidingö 4.83                      
3 Johanna Wirebro -02 Motala AIF 4.76                      
4 Junianna Larsen Brolin -02 Täby IS 4.74                      
5 Katharina Gråman -03 Tyresö FK 4.71                      
6 Ella Enander -02 Täby IS 4.67                      
7 Elwira Ripsweden -02 IFK Tumba 4.29                      
8 Oline Opsal -02 Norge 4.20                      
9 Beata Edelholm -03 Hammarby IF 4.10                      
10 Astrid Lundkvist -02 IFK Tumba 4.06                      
11 Embla Wihk -02 Hammarby IF 4.05                      
12 Kathleen Larsson -03 Hammarby IF 4.03                      
13 Klara Avebäck -03 Hammarby IF 3.75                      
14 Evelina Sjöström -02 IFK Tumba 3.61                      
15 Olivia Asp -03 IFK Tumba 3.61                      
16 Sara Luul -03 Hammarby IF 3.53                      
17 Elvira Magnusson -03 IFK Tumba 3.44                      
18 Molly Grundmark -03 IFK Tumba 3.41                      
                             
  Junianna Larsen Brolin -02   4.67 -1.1 4.74 -1.3 4.11 -0.7            
  Katharina Gråman -03   4.71 -1.8 4.58 -1.5 4.58 -0.6            
  Beata Edelholm -03   4.10 +-0.0 3.54 -1.6 3.86 -0.6            
  Evelina Sjöström -02   3.61 -1.3 3.52 -1.0 3.43 -0.2            
  Olivia Asp -03   3.61 -1.1 3.33 -1.3 3.31 -1.1            
  Ella Enander -02   x -1.2 4.67 -0.3 4.60 -0-5            
  Embla Wihk -02   4.01 -1.3 3.81 -0.5 4.05 -0-4            
  Ella Hagman -02   4.69 -1.1 4.69 -1.0 4.85 +-0.0            
  Kathleen Larsson -03   3.99 -1.6 4.03 -1.3 3.97 -0.2            
  Oline Opsal -02   4.13 -0.9 4.20 -1.4 4.13 -1.4            
  Sara Luul -03   3.53 -1.2 3.38 -1.0 2.99 -0.2            
  Molly Grundmark -03   3.41 -2.0 3.21 -0.9 3.31 -0.9            
  Elvira Magnusson -03   2.91 -0.8 3.01 -0-5 3.44 -0.8            
  Astrid Lundkvist -02   3.70 -1.3 3.87 -0.8 4.06 -1.5            
  Klara Avebäck -03   3.75 -1.9                    
  Elisabeth Hvalgren -02   4.72 -1.2 4.83 -1.7 4.75 +-0.0            
  Elwira Ripsweden -02   3.96 -0.8 4.29 -1.5 3.30 +-0.0            
  Johanna Wirebro -02   4.31 -0.6 4.33 +-0.0 4.76 +-0.0            
                             
  Spjut 400g                          
1 Johanna Wirebro -02 Motala AIF 31.15                      
2 Ella Enander -02 Täby IS 25.50                      
3 Junianna Larsen Brolin -02 Täby IS 23.98                      
4 Ella Hagman -02 Huddinge AIS 22.38                      
5 Embla Wihk -02 Hammarby IF 22.37                      
6 Oline Opsal -02 Norge 22.06                      
7 Evelina Sjöström -02 IFK Tumba 19.96                      
8 Elwira Ripsweden -02 IFK Tumba 19.95                      
9 Beata Edelholm -03 Hammarby IF 18.73                      
10 Elvira Magnusson -03 IFK Tumba 16.80                      
11 Astrid Lundkvist -02 IFK Tumba 16.69                      
12 Molly Grundmark -03 IFK Tumba 14.40                      
13 Katharina Gråman -03 Tyresö FK 13.75