Hoppa till sidans innehåll

Resultat IVDM 2011 - Korrekturläst


  Resultat IVDM 2011 16-jan    
  Sätra Friidrottshall      
  Starters Gunnar Olausson    
    Benny Engström    
  Eltid Roger Karlsson    
  Tävlingsledare Mikael Magnusson    
         
  Korrekturläst  23-jan    
  Rättelser      
  Ordningen M55 Kula och M60 Längd ändrad    
  Födelse år För Tomas Rauch M35 tillagt    
  Lars-Rune Myhrén M65 kula 9.49 ändrad till 8.49  
  Fel födelse år på Fredrik Markhester,     
  ändrad från -76 till 77,       
  deltog således utom tävlan på 3000m    
         
  M35 60 M          
1 Jens Eklundh -73 FK Studenterna 7.65  
2 Sergej Nikolajev -73 Hässelby SK 7.85  
3 Tobias Rauch -74 Bromma IF 8.12  
4 Urban Evjen -73 FGF Gotland 8.92  
         
  M35 200 M          
1 Sergej Nikolajev -73 Hässelby SK 25.28  
2 Tobias Rauch -74 Bromma IF 25.55  
         
  M35 400 M          
1 Tobias Rauch -74 Bromma IF 56.11  
         
  M35 800 M         400m
1 Fabrice Odille -76 Hässelby SK 2,16.49 62.48
         
  M35 3000 M          
1 Ulf Eriksson -74 Huddinge AIS 9,54.68  
2 Jonas Petersson -73 Stockholms FTF 9,56.42  
3 Lars Svärd -73 IF Triangeln 10,17.32  
4 Daniel Förberg -74 IF Linnea 10,19.22  
5 Robert Holmgren -72 Huddinge AIS 10,29.89  
         
UT Fredrik Markhester -77 Huddinge AIS 10,06.66 UT
         
  M35 60 M HÄCK 100.0cm      
1 Sergej Nikolajev -73 Hässelby SK 9.76  
         
  M35 STAV          
1 Sergej Nikolajev -73 Hässelby SK 3.65  
         
  M35 LÄNGD          
1 Tobias Rauch -74 Bromma IF 5.21  
2 Urban Evjen -73 FGF Gotland 4.27  
         
  M40 60 M          
1 Johan Wibäck -71 Huddinge AIS 8.05  
2 Henric Young -67 Solna FK 8.16  
         
  M40 200 M          
1 Mattias Sunneborn -70 Spårvägens FK 22.73  
2 Johan Wibäck -71 Huddinge AIS 25.52  
- Henric Young -67 Solna FK ej start  
         
  M40 400 M          
1 Peter Wallin -71 IFK Märsta 54.36  
2 Johan Wibäck -71 Huddinge AIS 60.46  
3 Martin Larsson -71 Huddinge AIS 79.06  
         
  M40 800 M         400m
1 Mårten Linnes -67 IFK Märsta 2,16.86 67.05
2 Rickard Nyrenström -67 IF Linnea 2,28.59 72.11
         
  M40 3000 M          
1 Anders Ortfelt -70 Huddinge AIS 10,24.73  
2 Christer Hansson -69 Huddinge AIS 10,36.84  
3 Hans Dahlén -68 Fredrikshofs IF 10,41.56  
         
  M40 60 M HÄCK 100.0cm      
1 Hunter S Mabon -69 FK Studenterna 11.69  
         
  M40 HÖJD          
1 Hunter S Mabon -69 FK Studenterna 1.71  
         
  M40 LÄNGD          
1 Hunter S Mabon -69 FK Studenterna 4.35  
         
  M40 KULA 7.26kg      
1 Hunter S Mabon -69 FK Studenterna 10.34  
         
  M45 60 M          
1 Lars-Ove Wåhlander -66 IF Triangeln 8.16  
2 Lars Fyhr -62 Huddinge AIS 8.37  
3 Per-Jonas Trollsås -65 Danderyds SK 8.49  
4 Mikael Wallin -63 Spårvägens FK 8.63  
         
  M45 200 M          
1 Lars-Ove Wåhlander -66 IF Triangeln 26.78  
2 Per-Jonas Trollsås -65 Danderyds SK 27.96  
         
  M45 400 M          
1 Jonas Ljung -62 Fredrikshofs IF 61.14  
2 Per-Jonas Trollsås -65 Danderyds SK 64.38  
         
  M45 800 M         400m
1 Per Slagbrand -66 IFK Märsta 2,27.61 68.39
         
  M45 3000 M          
1 Lorenzo Nesi -65 FK Studenterna 9,53.28  
2 Johan Malmberg -65 Fredrikshofs IF 9,59.34  
3 Jonas Ljung -62 Fredrikshofs IF 10,17.21  
4 Per Jonasson -66 Mälarhöjden IK 10,20.45  
5 Patrik Norberg -64 Hammarby IF 11,03.77  
6 Anders Thelemyr -64 Duvbo IK 11,10.47  
7 Tomas Bråtfors -63 Huddinge AIS 12,22.42  
- Petri Helminen -64 FK Studenterna bröt  
         
  M45 60 M HÄCK 100.0cm      
1 Mikael Wallin -63 Spårvägens FK 14.72  
         
  M45 HÖJD          
1 Lars Fyhr -62 Huddinge AIS 1.57  
         
  M45 LÄNGD          
1 Lars Fyhr -62 Huddinge AIS 5.31  
2 Mikael Wallin -63 Spårvägens FK 4.85  
         
  M45 TRESTEG          
1 Mikael Wallin -63 Spårvägens FK 8.96  
         
  M45 KULA 7.26kg      
1 Patrick Ekström-Jöe -63 Älta IF 11.41  
2 Kees Kok -62 IFK Märsta 10.42  
3 Mikael Wallin -63 Spårvägens FK 9.42  
         
  M50 60 M          
1 Johan Helenius -60 FK Studenterna 8.20  
         
  M50 200 M          
1 Prince Jeffre Jacobs -60 Fredrikshofs IF 31.72  
- Johan Helenius -60 FK Studenterna ej start  
         
  M50 400 M          
1 Prince Jeffre Jacobs -60 Fredrikshofs IF 76.86  
         
  M50 800 M         400m
1 Carl Olsmats -61 Danderyds SK 2,43.59 77.49
         
  M50 3000 M          
1 Stefano Testi -61 Boo IF 10,01.76  
2 Mario Rieloff -61 Fredrikshofs IF 10,32.94  
3 Jonas Hellström -61 Danderyds SK 10,54.94  
         
  M50 HÖJD          
1 Mats Nagle -60 Huddinge AIS 1.71  
         
  M50 KULA 6,0kg      
1 Per Östlund -61 Hässelby SK 14.66  
2 Tomas Bengtsson -61 IFK Märsta 9.86  
3 Johan Löfstedt -59 Huddinge AIS 9.74  
4 Prince Jeffre Jacobs -60 Fredrikshofs IF 7.47  
         
  M55 60 M          
1 Anders Olsson -56 Huddinge AIS 7.91 Sv Rek
2 Kjell Norgren -55 Westermalms IF 16.47  
         
  M55 3000 M          
1 Nils Nestor -52 Team Skavsåret IF 11,05.80  
         
  M55 HÖJD          
1 Anders Ekwall -56 Bellevue IK 1.51  
         
  M55 LÄNGD          
1 Alpo Tornikoski -54 Huddinge AIS 4.42  
         
  M55 KULA 6,0kg      
1 Alpo Tornikoski -54 Huddinge AIS 11.07  
2 Alf Nede -53 IFK Linköping FK 9.42  
3 Åke Lundberg -53 IFK Märsta 8.05  
         
  M60 60 M          
1 Börje Andersson -49 Rånäs 4H 9.04  
- Stig-Arne Mattsson -51 Fredrikshofs IF ej start  
         
  M60 200 M          
1 Börje Andersson -49 Rånäs 4H 30.58  
         
  M60 60 M HÄCK 84.0cm      
1 Börje Andersson -49 Rånäs 4H 12.66  
         
  M60 HÖJD          
1 Jan de Besche -50 Turebergs FK 1.35  
2 Stig-Arne Mattsson -51 Fredrikshofs IF 1.26  
         
  M60 LÄNGD          
1 Sture Holmberg -51 Huddinge AIS 5.12  
2 Antti Lindstedt -49 Huddinge AIS 4.02  
3 Stig-Arne Mattsson -51 Fredrikshofs IF 3.18  
         
  M60 TRESTEG          
1 Stig-Arne Mattsson -51 Fredrikshofs IF 6.57  
         
  M60 KULA 5,0kg      
1 Jöran Westberg -47 Huddinge AIS 13.12  
2 Ulf Bergren -47 Huddinge AIS 10.72  
3 Stig-Arne Mattsson -51 Fredrikshofs IF 10.46  
4 Antti Lindstedt -49 Huddinge AIS 9.44  
         
  M65 60 M          
1 Lars-Rune Myhrén -46 Munsö IF 9.86  
         
  M65 800 M         400m
1 Henry Kallioniemi -43 Täby IS 2,50.23 83.27
2 Douglas Upegui -45 Fredrikshofs IF 3,05.92 87.81
         
  M65 60 M HÄCK 84.0cm      
1 Björn Oback -44 IFK Tumba FK 11.47  
2 Lars Stenberg -43 Älvsjö AIK 12.73  
         
  M65 HÖJD          
1 Gunnar Ekstedt -43 Hässelby SK 1.41  
2 Hans Karlblom -45 IFK Tumba FK 1.38  
3 Sven-Ola Komstadius -44 IFK Tumba FK 1.35  
         
  M65 LÄNGD          
1 Sven-Ola Komstadius -44 IFK Tumba FK 3.64  
2 Lars-Rune Myhrén -46 Munsö IF 3.63  
         
  M65 TRESTEG          
1 Lars Stenberg -43 Älvsjö AIK 8.95  
2 Lars-Rune Myhrén -46 Munsö IF 7.89  
3 Sven-Ola Komstadius -44 IFK Tumba FK 7.79  
         
  M65 KULA 5,0kg     2:a stöt
1 Sven-Ola Komstadius -44 IFK Tumba FK 10.05 (9.98)
2 Lars Kronlund -42 Munsö IF 10.05 (9.96)
3 Lars-Rune Myhrén -46 Munsö IF 8.49  
         
  M70 60 M          
1 Anthony Treacher -39 IFK Lidingö 9.08  
2 Roland Olsson -40 IFK Tumba FK 9.27  
         
  M70 200 M          
1 Anthony Treacher -39 IFK Lidingö 29.99  
2 Roland Olsson -40 IFK Tumba FK 31.09  
3 Ingvar Lindqvist -38 IFK Lidingö 31.56  
         
  M70 400 M          
1 Anthony Treacher -39 IFK Lidingö 74.25  
2 Ingvar Lindqvist -38 IFK Lidingö 78.30  
         
  M70 LÄNGD          
1 Anthony Treacher -39 IFK Lidingö 4.10  
2 Kalle Auvinen -40 Huddinge AIS 3.06  
         
  M70 KULA 4,0kg      
1 Hunter M Mabon -39 FK Studenterna 9.81  
2 Kalle Auvinen -40 Huddinge AIS 9.70  
         
  M75 60 M          
1 Lars Wennblom -34 Hässelby SK 9.49  
         
  M75 200 M          
1 Lars Wennblom -34 Hässelby SK 31.77  
         
  M75 HÖJD          
1 Lars Wennblom -34 Hässelby SK 1.26  
         
  M75 STAV      
1 Lars Wennblom -34 Hässelby SK 2.50  
         
  M75 LÄNGD          
1 Lars Wennblom -34 Hässelby SK 3.57  
         
  M75 KULA 4,0kg      
1 Östen Edlund -34 Ragunda IF 12.37  
2 Bernhard Karlsson -33 Valö IK 12.32  
3 Tor Trondset -35 Nynäshamns FK 9.52  
         
  K40 60 M          
1 Sara Burlin Pellbäck -69 FK Studenterna 8.83  
2 Anna Lundhagen -68 IFK Märsta 9.13  
         
  K40 200 M          
1 Anna Lundhagen -68 IFK Märsta 30.42  
         
  K40 3000 M          
1 Malin Duvstedt -70 Huddinge AIS 13,19.24  
         
  K40 HÖJD          
1 Annelie Schöldström -67 Huddinge AIS 1.23  
         
  K40 LÄNGD          
1 Annelie Schöldström -67 Huddinge AIS 3.50  
         
  K40 TRESTEG          
1 Annelie Schöldström -67 Huddinge AIS 7.76  
         
  K40 KULA 4,0kg      
1 Marika Rydell -67 IFK Tumba FK 9.37  
2 Annelie Schöldström -67 Huddinge AIS 8.82  
3 Ullrika Öhman -68 IFK Märsta 8.28  
4 Sara Burlin Pellbäck -69 FK Studenterna 7.50  
         
  K45 60 M          
1 Katja Berend -62 Bromma IF 8.36  
2 Görel Kroné -63 Solna FK 8.64  
         
  K45 200 M          
1 Katja Berend -62 Bromma IF 27.30  
2 Görel Kroné -63 Solna FK 27.79  
         
  K45 HÖJD          
1 Tina Trensmar -66 Huddinge AIS 1.29  
         
  K45 LÄNGD          
1 Tina Trensmar -66 Huddinge AIS 4.30  
         
  K45 TRESTEG          
1 Tina Trensmar -66 Huddinge AIS 9.29  
         
  K45 KULA 4,0kg      
1 Tina Trensmar -66 Huddinge AIS 8.94  
2 Anna Cyrus -66 Fredrikshofs IF 7.78  
         
  K50 60 M          
1 Kyoko Franzén -60 Fredrikshofs IF 9.47  
2 Gunnel Tolfes -58 Huddinge AIS 10.06  
3 Rose-Marie Soto Jansson -58 Mälarö SOK 10.13  
- Lena Sundberg -61 IFK Tumba FK ej start  
         
  K50 200 M          
1 Kyoko Franzén -60 Fredrikshofs IF 32.19  
2 Gunnel Tolfes -58 Huddinge AIS 33.03  
3 Rose-Marie Soto Jansson -58 Mälarö SOK 35.20  
         
  K50 400 M          
1 Gunnel Tolfes -58 Huddinge AIS 74.44  
2 Kyoko Franzén -60 Fredrikshofs IF 77.83  
3 Rose-Marie Soto Jansson -58 Mälarö SOK 92.23  
         
  K50 LÄNGD          
1 Susanne Hägerman -60 Fredrikshofs IF 3.89  
         
  K50 TRESTEG          
1 Lena Sundberg -61 IFK Tumba FK 8.79  
         
  K50 KULA 3,0kg      
1 Marie Carlström -60 IFK Tumba FK 8.65  
2 Lena Sundberg -61 IFK Tumba FK 7.85  
3 Susanne Hägerman -60 Fredrikshofs IF 7.22  
         
  K55 60 M          
1 Yvonne Levinovitz -53 Fredrikshofs IF 10.74  
         
  K55 200 M          
1 Ewa Wahlberg -55 Uppsala LK 38.01  
2 Yvonne Levinovitz -53 Fredrikshofs IF 39.29  
         
  K55 400 M          
1 Ewa Wahlberg -55 Uppsala LK 86.30  
         
  K55 HÖJD          
1 Ann Ahlstedt -57 Fredrikshofs IF 1.05  
         
  K55 LÄNGD          
1 Ann Ahlstedt -57 Fredrikshofs IF 1.59  
         
  K55 KULA 3,0kg      
1 Ann Ahlstedt -57 Fredrikshofs IF 6.28  
         
  K60 HÖJD          
1 Anita Edstrand -50 Fredrikshofs IF 1.00  
         
  K65 60 M          
1 Marie-Louise Wahlberg -45 Fredrikshofs IF 15.87  
         
  K65 200 M          
1 Marie-Louise Wahlberg -45 Fredrikshofs IF 63.24  
         
  K65 LÄNGD          
1 Elisabeth Augustyniak -46 Munsö IF 2.37  
         
  K65 KULA 3,0kg      
1 Elisabeth Augustyniak -46 Munsö IF 6.31  
2 Marie-Louise Wahlberg -45 Fredrikshofs IF 3.55  
         
  K70 60 M          
1 Kristina Carlsson -40 IFK Tumba FK 10.82  
         
  K70 200 M          
1 Kristina Carlsson -40 IFK Tumba FK 37.63  
         
  K70 400 M          
1 Kristina Carlsson -40 IFK Tumba FK 87.57  
Uppdaterad: 23 NOV 2014 18:43 Skribent: Roger Karlsson

Postadress:
IFK Tumba FK - Friidrott
Box 214
14730 Tumba

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info