Hoppa till sidans innehåll

Resultatlista dag 2

15 MAJ 2010 13:15
Här är de preliminära resultaten från andra dagen av veteran DM, ej korrekturlästa. Korrekturläsningen beräknas att vara färdig i slutet av nästa vecka. Ev frågor eller fel mailas till tavling@ifktumba
  • Uppdaterad: 15 MAJ 2010 15:29

               
    M85+  TRESTEG          
  1 Gunnar Kulleskog -23 JSK 5,01 +1,2    
               
    M85+  DISKUS 1,0          
  1 Gunnar Kulleskog -23 JSK 19,52      
               
    M85+  SPJUT 400          
  1 Gunnar Kulleskog -23 JSK 16,44      
               
    M35  100 M   Vind -1,0      
  1 Marcus Svartserud -71 IFK Märsta 13,92      
               
    M35  400 M          
  1 Peter Wallin -71 IFK Märsta 55,38      
  2 Tobias Rauch -74 Bromma IF 56,15      
               
    M35  1500 M          
  1 Martin Larsson -71 Huddinge AIS 5.41,27      
               
    M35  DISKUS          
  1 Kristian Petersson -75 Huddinge AIS 29,95      
               
    M35  SPJUT          
  1 Demetrio Barros -71 IFK Tumba FK 46,82      
  2 Kristian Petersson -75 Huddinge AIS 43,14      
               
    M40  100 M   Vind -1,0      
  1 Hunter S Mabon -69 Fredrikshofs IF 12,77      
               
    M40  1500 M          
  1 Hans Dahlén -68 Fredrikshofs IF 4.56,61      
               
    M40  DISKUS          
  1 Hunter S Mabon -69 Fredrikshofs IF 30,54      
               
    M45  100 M   Vind -1,0      
  1 Mikael Wallin -63 Spårvägens FK 13,01      
  2 Per-Jonas Trollsås -65 Danderyds SK 13,26      
               
    M45  400 M          
  1 Per-Jonas Trollsås -65 Danderyds SK 62,11      
               
    M45  1500 M          
  1 Mario Reiloff -61 Fredrikshofs IF 4.54,46      
               
    M45  HÖJD          
  1 Tomas Bengtsson -61 IFK Märsta 1,60      
               
    M45  TRESTEG          
  1 Mikael Wallin -63 Spårvägens FK 9,14 -3,2    
               
    M45  DISKUS          
  1 Mikael Wallin -63 Spårvägens FK 27,03      
  2 Ralph Skagerling -63 Tyresö FK 21,73      
               
    M45  SPJUT          
  1 Mikael Wallin -63 Spårvägens FK 38,56      
  2 Ralph Skagerling -63 Tyresö FK 32,30      
               
    M50  DISKUS 1,5          
  1 Torbjörn Persson -50 Tyresö FK 31,95      
  2 Göran Nilsson -56 Huddinge AIS 30,42      
  3 Johan Löfstedt -59 Huddinge AIS 29,31      
  4 Alpo Tornikoski -54 Huddinge AIS 28,10      
               
    M50  SPJUT 700          
  1 Torbjörn Persson -59 Tyresö FK 37,90      
  2 Johan Löfstedt -59 Huddinge AIS 33,35      
               
    M55  100 M   Vind -1,0      
  1 Stig-Arne Mattsson -51 Fredrikshofs IF 16,85      
  - Kjell Norgren -55 Westermalms IF ej start      
               
    M55  400 M          
  1 Nils Nestor -52 Team Skavsåret IF 63,74      
               
    M55  1500 M          
  1 Nils Nestor -52 Team Skavsåret IF 5.09,50      
               
    M55  HÖJD          
  1 Stig-Arne Mattsson -51 Fredrikshofs IF 1,25      
               
    M55  TRESTEG          
  1 Stig-Arne Mattsson -51 Fredrikshofs IF 6,26 -2,4    
               
    M55  DISKUS 1,5          
  1 Åke Lundberg -53 IFK Märsta 36,59      
  2 Stig-Arne Mattsson -51 Fredrikshofs IF 28,43      
               
    M55  SPJUT 700          
  1 Stig-Arne Mattsson -51 Fredrikshofs IF 25,51      
               
    M60  HÖJD          
  1 Jan de Besche -50 Turebergs FK 1,35      
               
    M60  DISKUS 1,0          
  1 Ulf Bergren -47 Huddinge AIS 31,30      
  2 Heimo Ojala -49 Huddinge AIS 30,40      
  3 Georg Boström  Mälarhöjden IK 13,32      
               
    M60  SPJUT 600          
  1 Antti Lindstedt -49 Huddinge AIS 40,06      
  2 Heimo Ojala -49 Huddinge AIS 28,14      
  3 Georg Boström  Mälarhöjden IK 8,83      
               
    M65  100 M   Vind +0,1      
  1 Jan Söderström -42 Bromma IF 13,78      
  2 Lars Stenberg -43 Älvsjö AIK 15,09      
               
    M65  1500 M          
  1 Arne Håkansson -41 Högby IF 5.29,99      
  2 Henry Kallioniemi -43 Täby IS 6.11,14      
               
    M65  HÖJD          
  1 Hans Karlblom -45 IFK Tumba FK 1,40      
  2 Sven-Ola Komstadius -44 IFK Tumba FK 1,37      
               
    M65  TRESTEG          
  1 Lars Stenberg -43 Älvsjö AIK 9,24 +1,3    
  2 Sven-Ola Komstadius -44 IFK Tumba FK 7,14 -2,2    
               
    M65  DISKUS 1,0          
  1 Sven-Ola Komstadius -44 IFK Tumba FK 27,35      
  2 Rain Remmel -45 Huddinge AIS 25,35      
               
    M65  SPJUT 600          
  1 Sven-Ola Komstadius -44 IFK Tumba FK 25,84      
               
    M70  100 M   Vind +0,1      
  1 Anthony Treacher -39 IFK Lidingö 14,65      
  2 Roland Olsson -40 IFK Tumba FK 14,92      
  3 Ingvar Lindqvist -38 IFK Lidingö 15,07      
  4 Hans Bruno -37 IFK Tumba FK 16,90      
               
    M70  400 M          
  1 Anthony Treacher -39 IFK Lidingö 69,06      
  2 Ingvar Lindqvist -38 IFK Lidingö 76,47      
  3 Hans Bruno -37 IFK Tumba FK 87,95      
               
    M70  1500 M          
  1 Viggo Westerlin -38 Fredrikshofs IF 6.44,92      
               
    M70  300 M HÄCK          
  1 Viggo Westerlin -38 Fredrikshofs IF 71,42      
               
    M70  HÖJD          
  1 Douglas Ohlsson -40 Huddinge AIS 1,25      
  2 Viggo Westerlin -38 Fredrikshofs IF 1,22      
               
    M70  DISKUS 1,0          
  1 Kalle Auvinen -40 Huddinge AIS 29,14      
  2 Hunter M Mabon -39 FK Studenterna 25,60      
  3 Douglas Ohlsson -40 Huddinge AIS 22,23      
  4 Willy Pettersson -36 Älvsjö AIK 20,83      
               
    M70  SPJUT 600          
  1 Kalle Auvinen -40 Huddinge AIS 36,80      
  2 Douglas Ohlsson -40 Huddinge AIS 19,38      
               
    M75  100 M   Vind +0,1      
  1 Tor Trondset -35 Nynäshamns FK 14,99      
  2 Lars Wennblom -34 Hässelby SK 15,12      
               
    M75  HÖJD          
  1 Lars Wennblom -34 Hässelby SK 1,25      
               
    M75  DISKUS 1,0          
  1 Östen Edlund -34 Ragunda IF 39,56      
  2 Tor Trondset -35 Nynäshamns FK 31,34      
  3 Lars Wennblom -34 Hässelby SK 25,39      
               
    M75  SPJUT 600          
  1 Tor Trondset -35 Nynäshamns FK 32,45      
               
    K35  1500 M          
  1 Charlotta Linnell -72 FK Studenterna 5.19,92      
               
    K40  100 M   Vind -0,5      
  1 Anna Sunneborn -70 Spårvägens FK 13,24      
  2 Tina Trensmar -66 Huddinge AIS 14,48      
               
    K40  TRESTEG          
  1 Tina Trensmar -66 Huddinge AIS 8,94 -0,2    
  2 Annelie Schöldström -67 Huddinge AIS 7,95 -1,0    
               
    K40  DISKUS 1,0          
  1 Marika Rydell -68 IFK Tumba FK 26,65      
  2 Annelie Schöldström -67 Huddinge AIS 24,65      
               
    K45  100 M   Vind -0,5      
  1 Görel Kroné -61 Fredrikshofs IF 14,14      
  2 Lena Sundberg -61 IFK Tumba FK 14,84      
               
    K45  TRESTEG          
  1 Lena Sundberg -61 IFK Tumba FK 9,17 +0,5    
               
    K45  DISKUS 1,0          
  1 Marium Rehman -62 IFK Tumba FK 19,05      
               
    K45  SPJUT 600          
  1 Marium Rehman -62 IFK Tumba FK 20,32      
               
    K50  100 M   Vind -0,5      
  1 Rose-Marie Soto Jansson -58 Mälarö SOK 16,52      
  2 Yvonne Gunderyd -60 Fredrikshofs IF 18,30      
               
    K55  100 M   Vind -0,2      
  1 Ulla Karnebäck -53 IFK Tumba FK 16,74      
               
    K55  400 M          
  1 Ulla Karnebäck -53 IFK Tumba FK 79,15      
               
    K65  100 M   Vind -0,2      
  1 Marie-Louise Wahlberg -45 Fredrikshofs IF 27,23      
               
    K70  100 M   Vind -0,2      
  1 Kristina Carlsson -40 IFK Tumba FK 18,03      
               
    K70  400 M          
  1 Kristina Carlsson -40 IFK Tumba FK 84,60      
Skribent: Mikael Magnusson

Stöd IFK Tumba Friidrott

IFK TUMBA WEBSHOP HOS BAREKO

BarekoIFKTUMA

STÖD IFK TUMBA HOS SVENSKA SPEL

 

fastighetsbyran.png

Sponsra oss genom Sponsorhuset

sponsorhuset

Postadress:
IFK Tumba FK - Friidrott
Box 214
14730 Tumba

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info