Nyheter från föreningen
Christers 46:e Stockholm Marathon, "Vi är lite galna".
1 jun
VDM 2025
18 maj
Friidrotten nämns när IFK Tumba Fotboll blir årets IFK-förening
28 mar
Årsmötet avklarat
22 mar
Sommarlov!
9 jun, 21:27 0 kommentarer
Idag var det avslutning med glass, men för de Blixtar som har mer spring i benen finns möjlighet att träna den 16 och 18 juni, vanlig tid: kl 18-19:15.
Vi återkommer om datum när vi startar upp höstterminen.
Har ni syskon, kusin eller kompis som vill testa friidrott, tipsa gärna om IFK Tumbas friidrottsskola (16-18 juni) läs mer på hemsidan.
https://www.svenskalag.se/ifktumbafriidrott/formular/friidrottsskola-2025/15721
Tack för den här terminen med era fina och glada barn.
Med vänliga hälsningar
Ledarna i Blixtarna
Nu startar vi utesäsongen!
31 mar, 21:24 0 kommentarer
Nu startar utomhussäsongen och Blixtarna levererade fina resultat på helgens tävling "Sista chansen" i Huddinge.
Nu drar vi igång igen!
16 aug 2024 0 kommentarer
Hej alla Blixtar!
Vi hoppas att ni har haft en härlig sommar och är laddade för höstens friidrottsträningar! Vi startar höstens träningar den 21 augusti kl 18-19 på Rödstu Hage, med samling vid läktaren nedanför klubbhuset
Följande datum kan också vara bra att komma ihåg:
30 oktober (v 44) Ingen träning
11 december (v 50) Sista träningen för terminen
2025
15 januari terminsstart
Vi ses på arenan!
Ida, Birgitta, Stina och Tess
Utesäsongen närmar sig!
11 apr 2024 0 kommentarer
Vi startar utesäsongen den 24:e april på Rödstu Hage IP, samling vid läktaren nedanför klubbhuset. Nytt för säsongen är att vi förlänger träningen med 30 minuter, dvs 18:00-19:30. De sista 30 minuterna är frivilligt och vi kommer att fokusera på att drilla ännu mer teknik inom de olika grenarna. Det betyder att "ordinarie" träning avslutas 19:00 och extra träningen tar vid kl 19:00-19:30.
Viktigt är att de aktiva som inte ska delta på extra träningen blir hämtade kl 18:00, för alla ledare kommer inte stanna kvar på extra träningen.
Det kommer också finnas möjlighet att träna på lördagar tillsammans med de andra grupperna (stora som små). Håll utkik på hemsidan för information om dessa träningar.
Väl mött!
/ Ida, Tess, Stina och Birgitta
Föräldramöte 21/2, kl 18:00 i Kassmyra!
20 feb 2024 3 kommentarer
Välkomna till föräldramöte för vårdnadshavare till Blixtarna. Vi ses den 21/2 kl 18:00, i omklädningsrummet Kassmyra gymnastikhall.
Under tiden Blixtarna tränar kommer Mattias att ge information från styrelsen och vi ledare informera om vår träningsstrategi och planering för terminen.
OBS! Ingen friidrottsträning under sportlovet (28/2)!
Väl mött i morgon!
/ Ida, Tess, Stina och Birgitta
Fler nyheter
Kommande aktiviteter
Mån 16/6
18:00-19:15 |
Träning Blixtarna
Rödstu Hage IP |
Ons 18/6
18:00-19:15 |
Träning Blixtarna
Rödstu Hage IP |